Az ASML tőzsdei értéke háromszorosa az Airbusénak
Az elmúlt négy évben az ASML kereskedelmi forgalma a duplájára nőtt, tavaly 21,2 milliárd euró volt, ebből a haszna 5,62 milliárdot ért el. A cég tőzsdei értéke majd 300 milliárd euró. Hogy lássuk, nyereségesség szempontjából milyen megbízható vállalat az ASML, körülbelül az Airbus cégcsoport tőzsdei értékének háromszorosát éri, pedig az európai repülőgépgyártó sem panaszkodhat.
Ez a siker az 1984-es cégalapításnál korántsem volt borítékolható. A holland Philips elektronikai óriás egyik részlege egyesült az ASM vállalattal, mégpedig arra, hogy litografikus gépeket hozzanak létre, amelyek képesek csipeket nyomtatni szilíciumlapokra. Eindhoven külvárosában, Veldhovenben kaptak székhelyet, de a Philips nem bízott annyira a cégben, hogy téglaépítésű helyiségben adjon neki otthont. Ezért inkább egy mobil irodában helyezte el a munkatársakat, hogy ha mégis balul ütne ki a vállalkozás, akkor ez könnyebben eladható, vagy bérbe adható. 1988-ban a Philipstől el is váltak útjaik.
A japánok ma már az ASML hátát nézik
Az ASML-nek a 2000-es évek kezdetére 20 százalékos részesedése volt a fotolitografikus eszközök világpiacán, de úgy tűnt, hogy meg sem tudják közelíteni a két vezető japán vállalatot, a Nikont és a Canont. Peter Wennink 1999-ben vette át az ASML irányítását.
De hogyan sikerült azt elérni, hogy ma már a japánok nézik elkeseredetten a hollandok egyre távolodó hátát? A gazdaságpolitika belejátszott ebbe a fordulatba. Az amerikai óriások, az IBM és az Intel nem akarták a japán konkurensek kezébe adni a jövőbeli fejlesztéseiket, ezért olyan független csipgépgyártót kerestek, amely nem válhat igazi vetélytárssá. Az ASML erre kiválóan megfelelt, és a hollandok nagyobb bizalmat élveztek a tengerentúlon, mint az ázsiaiak.
Aztán időben kapcsoltak a tajvani, ekkor még csak helyet követelő csipgyártók gépekkel való ellátásakor. Rögtön a legnagyobbal kezdték, a TSMC-vel. 2010-ben előálltak a forradalminak számító technológiával, az ultraibolya fényével működő litografikus géppel, amely tarolt a piacon. A Trumpf által készített, a világon a legpontosabb lézerek és a Carl Zeiss optikai rendszerei is vezető szerepet játszottak e csodamasina megalkotásában, de azért kellett a jelenleg szerte a világon 39 ezer alkalmazottat foglalkoztató ASML is, amely megvalósította az új gépet.