A KSH friss adatai szerint 570 ezer vendég 1,4 millió vendégéjszakát töltött el idén januárban. A vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt 18 százalékkal emelkedett 2022 januárjához viszonyítva.
2023. március 03. 11:43
p
0
0
0
Mentés
A KSH friss, március 3-án, reggel közzétett adatai szerint 2023 januárjában a belföldi vendégek száma 6,5 százalékkal, a vendégéjszakáké 6,2 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest.
A vendégek száma 311 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 723 ezer volt. Utóbbiak 78 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 11 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal januári adataiból. Árnyalja némiképp a növekedést, hogy az utolsó nagy koronavírus-hullám éppen akkoriban tetőzött Magyarországon, így a bázis meglehetősen alacsony volt.
Ugyanakkor – feltehetően ugyancsak a járványhoz közhető bázishatás miatt – a külföldi vendégek száma ennél is markánsabban, 36 százalékkal, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma pedig 34 százalékkal emelkedett 2022 januárjához képest. A szálláshelyekre érkezett 259 ezer vendég összesen 695 ezer vendégéjszakát töltött el.
A fent vázolt növekedés összesen bruttó 32 milliárd forintos árbevételt hozott a turizmus szereplőinek, amely folyó áron 55 százalékkal magasabb volt az előző évinél.
A vendégéjszakák száma érezhetően nőtt
A kereskedelmi szálláshelyeken (szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőház-telepeken, közösségi szálláshelyeken) 2023 januárjában 570 ezer vendég 1,4 millió vendégéjszakát töltött el.
A vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt 18 százalékkal emelkedett 2022 januárjához viszonyítva.
A belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 6,2, a külföldi vendégek által eltöltött éjszakáké 34 százalékkal növekedett.
Forrás:KSH, 2023.03.03
A KSH részletes adatai 2023 januárjában
– A belföldi vendégek száma tehát 6,5 százalékkal, a vendégéjszakáké 6,2 százalékkal nőtt az előző év azonos hónapjához képest.
– A vendégek száma 311 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 723 ezer volt. Utóbbiak 78 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 11 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál.
– A forgalom a panziókban 6,5, a közösségi szálláshelyeken 2,3 százalékkal csökkent 2022 januárjához viszonyítva.
– A két legnépszerűbbnek bizonyuló turisztikai régióban, a Budapest–Közép-Duna-vidéken és a Balatonon a belföldi vendégéjszakák 26, illetve 18 százalékát regisztrálták.
– A külföldi vendégek száma tehát 36, a vendégéjszakáké 34 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest.
– A szálláshelyekre érkezett 259 ezer vendég összesen 695 ezer vendégéjszakát töltött el.
– Ezek 82 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 32 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
– A legnépszerűbb turisztikai régió a Budapest–Közép-Duna-vidék volt, ahol a külföldi vendégéjszakák 67 százalékát regisztrálták.
– Az összes bruttó árbevétel közel 32 milliárd forintot tett ki, amely folyó áron 55 százalékkal magasabb volt az előző évinél.
– Széchenyi Pihenőkártyával a kereskedelmi szálláshelyeken 26 százalékkal többet, 1,9 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok.
– 1929 kereskedelmi szálláshely, köztük 810 szálloda és 859 panzió volt nyitva a hónap egy részében vagy egészében.
– Az összes vendégéjszaka 51 százalékát belföldi vendégek töltötték el.
A 2024-es év eredményeire való visszatekintés mellett hazai trendekről, illetve a longevity turizmusról beszélt Orbán Ráhel, a BDPST Koncept alapítója.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalma 2024-ben várhatóan eléri a 18 millió főt, ami Európában a leggyorsabb növekedésnek számít a szektorban.
A vendégek száma 15,1, a vendégéjszakáké 8,5 százalékkal növekedett éves alapon októberben. Az ágazatot a külföldi turisták húzták, de nőtt a belföldi forgalom is. Ezek az adatok a jövőre vonatkozóan is bizakodásra adnak okot.
Bécsben hatezernél is több konferenciát rendeznek egy évben, míg hazánk fővárosában nyolcszázat sem. Mit tud Bécs, miben fejlődhet Budapest? Utánajártunk.
Negyedéves és éves alapon is 0,7 százalékkal csökkent a hazai gazdaság teljesítménye a KSH frissen közölt adatai alapján. A Makronóm Intézet elemzője szerint az elhúzódó felpattanás egyelőre a jövő évi gazdasági kilátások kapcsán is bizonytalanságot szül, annak mértékére továbbra is a külső kereslet alakulása lesz a legnagyobb befolyással.