Itt a lista: ezek az országok törhetik össze az egyik legnagyobb magyar álmot
India már konkrét tervvel állt elő.
Bár a hobbi-drónokról elsősorban a gyerekek által kedvelt apró, repülő kis tárgy juthat eszünkbe, mára már rengeteg igazán hasznos felhasználási módja van e szerkezetek kissé nagyobb testvéreinek. Nem csupán fegyverekkel lehet felruházni ezeket a félprofi, négy légcsavaros apró gépeket, de manapság már a mezőgazdaságban is fontos szerepet játszanak. Az indiai kis farmoknak is „megváltást” jelenthetnek.
Amikor először találkoztunk a hobbi-drónokkal a boltok polcain, talán nem is gondoltuk, mennyi lehetőség rejlik ezekben a kis ügyes szerkezetekben. Az ilyen kis drónok (természetesen nem a harcászati nagy testvéreikre gondolunk) ma már világszerte elterjedtek, többek között az ukrán ad-hoc harcászatban is, és persze a térképészetben, a filmezésben, a marketingben, a mezőgazdaságban vagy a katasztrófák utáni helyszínelésben, túlélők keresésében. Csupán az emberek képzelete szab határt a felhasználási módjaiknak.
Indiában is hatalmas segítséget jelentenek a drónok. A CBNC írásából kiderül, hogy az indiai mezőgazdászoknak hatalmas segítséget nyújtanak a modern eszközök.
Ahogyan a videóban is elhangzik, a munkaerőhiány terelgette őket a modern eszközök felé.
„A munkások manapság inkább irodákban vagy gyárakban dolgoznak, így a technológia felé kellett fordulnunk”
– állítja egy indiai mezőgazdász.
Ám nem bánják, hiszen a tapasztalatok alapján a drónok költséghatékonyabbak és sokkalta gyorsabbak bizonyos feladatokban mint az emberi munkaerő.
Így például a permetszerek, a növényvédők kijuttatásában: a fenti videóban megszólaló szakember ismerteti, hogy a drónok ugyanakkora területre számítva „akár 70 százalékkal kevesebb rovarirtót és 80 százalékkal kevesebb vizet használnak” ugyanakkora területen.
A magyar drónok is szorosan tartják a lépést
Tavaly Április 5. és 9. között rendezték meg Mostarban a 23. Nemzetközi Gazdasági Vásárt, amelyen Magyarország partnerországként vett részt.. A vásáron beszélgettünk az egyik kiállító, a Mouldtech Systems képviselőjével is. A vállalat egy olyan permetező drónnal jelent meg a vásáron, amelynek használatával akár a vegyszerek fele is megspórolható – írta korábban a Makronóm.
Pete Balázs, a MouldTech Systems üzletfejlesztési vezetője elmondta, hogy a titkot nem a drón rejti, hanem a permetező: a korábbi, kevésbé hatékony hidraulikus permetezőt egy mechanikus szórórendszer váltotta fel. A két évvel ezelőtt szabadalmaztatott szórófej alacsony nyomáson, szabályozottan, az eszköz tárcsáinak, illetve az oldalfalak mikrobarázdáinak segítségével mechanikusan képezi a cseppeket.
A drónokat immár Indiában is széles körben alkalmazzák a mezőgazdaságban, többek között műtrágyázásra és a mezőgazdasági parcellák feltérképezésére, továbbá permetezésre és a beteg növények korai felismerésére. A mezőgazdasági alkalmazáshoz kifejlesztett megoldás, amely nagy felbontású kamerát használ, még hatékonyabbá és gyorsabbá teszi a munkát. A betegségek felismerésére pedig a képkockákat villámgyorsan kielemző mesterséges intelligenciát használnak.
A drón méretétől és konfigurációjától függően
Ez azonban nem szab gátat a széles körű használatnak, mert sokan inkább úgy döntenek, hogy vásárlás helyett kölcsönöznek.
Tavaly februárban India betiltotta a drónok behozatalát, kivéve azokat, amelyekre a hadseregnek vagy kutatás-fejlesztés céljából van szüksége. A kormány olyan hazai iparágat akar kialakítani, amely képes a drónok tervezésére és összeszerelésére, valamint a gyártásukhoz szükséges alkatrészek előállítására.
„A drónok sokoldalúságuk és egyszerű használatuk miatt jelentős munkahelyteremtők, és elősegítik a gazdasági növekedést, különösen India távoli területein” – mondta Amber Dubey, a Polgári Repülési Minisztérium korábbi államtitkára.
„Figyelembe véve a fejlődést és a hatalmas hazai keresletet, India 2030-ra globális drónfejlesztő központ lehet”
– állítja Dubey.
Azonban azt is hozzátette, hogy még hosszú évekbe telhet, mire elérik a fenti célt. Szerinte az iparágnak egy erős szabályozó hatóságra van szüksége, amely felügyelheti a biztonságot és segíthet a hobbi-drónok légiforgalmi irányítási rendszerének kialakításában is.
Jelenleg még sok alkatrészt, köztük az akkumulátorokat, motorokat és repülésvezérlőket más országokból, főként Kínából, Tajvanról importálják. A kormány azonban bízik abban, hogy egy ösztönzőrendszer segít majd fellendíteni a hazai cégeket.
„Az alkatrészipar kiépítése akár 2-3 évet is igénybe vehet, mivel hagyományosan alacsony árréssel és nagy mennyiségben dolgozik” – zárta le Dubey.
Kapcsolódó: Drón-szupersztrádát tervez Nagy-Britannia