Ami az importbúza árának szinten tartását illeti, ezt azzal indokolják, hogy így képesek megakadályozni az olyan alapvető élelmiszerek árának további drasztikus emelkedését, mint például a kenyér vagy éppen a tészta.
Átfogó gazdasági intézkedéscsomag a láthatáron
A szigetországban fokozódnak az aggodalmak az inflációs félelmeken felül is. Ezt példázza, hogy a japán miniszterelnök Fumio Kishida korábban utasításba adta, hogy októberre dolgozzanak ki egy átfogóbb gazdasági intézkedéscsomagot.
Ezt az indokolta, hogy Japánban, mint a világ harmadik legnagyobb gazdaságában sokkal lassabb növekedést prognosztizálnak. Ennek okaként több dolgot jelölnek meg. Meghatározóak egyrészt a sokkal magasabb importárak, amelyet az orosz–ukrán háború és a jen esése okoz. Ez utóbbit pedig az erős dollár váltja ki.
Ezt a döntést a miniszterelnöknek kritikus időszakban kellett megtennie, éppen akkor, amikor a közvélemény-kutatások alapján így is rekordalacsony szintre esett vissza a támogatottsága, miközben csak több, mint 10 hónapja van hivatalban.
A japán miniszterelnök azonban elkötelezett, hogy megvédjék a japán emberek megélhetését a globális áremelkedések közepette, így kétségtelen, hogy rövid időn belül merész lépéseket fog tenni az adminisztráció.
A japánok még a pandémia hatásaival küzdenek, de a háborút is érzik
Nem véletlen, hogy a kormány ilyen drasztikus lépésre kényszerült, hiszen a japán háztartások már kezdték megérezni a mindennapi fogyasztási cikkek esetében az árak emelkedését, és ez igaz az energiaárakra is. Az áremelkedéseknek ugyanakkor valószínűleg ezzel sincs vége, hiszen a vállalatok többnyire a fogyasztókra hárítják át a magasabb költségeket.
Japánt mindezek a hatások egy olyan pillanatban érték el, amikor a belső kereslet továbbra is gyenge, a pandémiás gazdasági kilábalás lassan halad előre, ráadásul az emelkedő infláció rontja a fogyasztói hangulatot is. A pandémiás krízisből való gazdasági kilábalás erősségét pedig megkérdőjelezi a járvány újbóli nagyfokú terjedése az országban, miután 2022 év első felében, azaz a júniusig tartó három hónapban 3,5 százalékkal gyorsabb volt a japán gazdasági növekedés az előzetesen vártnál.
Borítókép: MTI/AP/Pool/Anadolu Agency/David Mareuil