Ez a folyamat Orwell szerint azzal kezdődött, hogy a sztálinista gyakorlat a spanyol demokratikus forradalmárokat „Trockij-fasisztáknak” nevezte. Vagy gondoljunk arra, ahogyan kulturális és oktatási elitünk átalakította a „férfi" és a „nő" szavak jelentését, megfosztva őket a biológiai valósággal való minden kapcsolatuktól. Orwell nem lepődött volna meg ezen a fejlődésen.
Az 1984-ben a totalitárius rezsim hasonló manipulációnak próbálja alávetni a történelmet. A könyv antihőse Winston Smith mondja:
„Minden feljegyzést megsemmisítettek vagy meghamisítottak, minden könyvet átírtak, minden képet átfestettek, minden szobrot és utcai épületet átneveztek, minden dátumot megváltoztattak. És a folyamat napról napra és percről percre folytatódik. A történelem megállt. Semmi sem létezik, csak egy végtelen jelen, amelyben a pártnak mindig igaza van.”
A történelem olyasvalamivé vált, amit ki kell törölni, meg kell idézni vagy át kell alakítani, hogy erkölcsi leckét adjon a mának. Arra használják, hogy bizonyítsa a mai berendezkedés helyességét.
Ebben a nyelv az, ami központi szerepet játszik az intellektuális manipuláció és a gondolatellenőrzés formájáról. Az Újbeszél több, mint egyszerű cenzúra. Arra tesz kísérletet, hogy bizonyos eszméket – szabadság, autonómia és így tovább – ténylegesen elképzelhetetlenné vagy lehetetlenné tegyen.
Ez egy kísérlet arra, hogy az eltérő véleménynyilvánítás (vagy „gondolatbűnözés”) lehetőségét is kiküszöböljék.
) lehetőségét is kiküszöböljék.Ahogy Syme, aki az Újbeszél szótáron dolgozik, mondja Winston Smith-nek:
„Nem látja, hogy a Newspeak egész célja a gondolati kör szűkítése? A végén szó szerint lehetetlenné tesszük a gondolatbűnözést, mert nem lesznek szavak, amelyekkel kifejezhetnénk.”
Túlhangsúlyozzuk a párhuzamot Orwell rémálomszerű totalitárius víziója és a mai totalitárius gondolkodásmód között, amelyben szintén a nyelvet ellenőrzik és felügyelik? Az 1984 disztópiájában a szabadság és a másként gondolkodás felszámolásának tervét egy brutális, gyilkos titkosrendőrség támogatta. A mai társadalmainkban az embereket nem hallgattatják el erőszakkal vagy tűntetik el. Azonban eltörlik, kiszorítják őket a munkahelyükről, és néha még a rendőrség is letartóztatja őket gondolatbűn-cselekménynek minősülő tetteikért.
És még többen egyszerűen öncenzúrázzák magukat, mert félnek attól, hogy rosszat mondanak.
Mindez egy kúszó kulturális és intellektuális konformizmuson keresztül valósul meg.
Talán nem véletlen, amikor egy statisztikai szaklap kategorizálásánál is Orwell jut az eszünkbe.