A magyarok jól spórolnak rezsiemelkedés idején is!

2022. október 16. 13:20

Az orosz-ukrán háború és az elhibázott szankciók Európa minden országában negatív hatással voltak a lakossági megtakarításokra. A legnagyobb védelmet – az OECD adatai szerint – a magyarok kapták a régióban. Európában pedig ezüstérmesek vagyunk, csak a svédek előznek meg minket.

2022. október 16. 13:20
null

Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhely vezetőjének írása a Makronómon.

A háború és az EU elhibázott szankciós politikája egekbe küldte a rezsiköltségeket az öreg kontinensen. A gáz augusztusban Észtországban, Görögországban és Bulgáriában közel négyszer annyiba került, mint egy évvel korábban. Hollandiában és Dániában pedig két-és-félszer kell többet fizetniük a fogyasztóknak. Ugyanezen időszakban az áram ára háromszorosára nőtt Észtországban és két és félszeresére Hollandiában, Olaszországban és Litvániában pedig duplázott a számlákon szereplő összeg. 

Mindezek alapján nem meglepő, hogy az OECD a lakossági megtakarítási ráta drámai csökkenésével számol 2022-re.

Ahogyan az 1. ábra mutatja, Írország esetében a gazdasági intézet előrejelzései szerint 8,9 százalékponttal lesz alacsonyabb a magánszemélyek megtakarítási képessége (2021-ben még a jövedelem 15,3 százalékát tették félre, míg 2022-ben már csupán 6,5 százalékát lesznek képesek félretenni). 

A csehek megtakarítási képessége 7,2 százalékpontot fog esni (11,4 százalékról 4,2 százalékra), a belgáké 5,5 százalékpontot (11,2 százalékról 5,6 százalékra), de legalább 5 százalékponttal kevesebbet tudnak csak félretenni a lengyelek, szlovénok és németek is. 

A háború és a szankciók negatív hatásaitól legjobban a svéd állampolgárok vannak védve, legalábbis a megtakarítási képességeik alapján. A mutató esetükben mindössze 1,1 százalékpontot csökkent, 14,9 százalékról 13,8 százalékra. 

Igen jó helyzetben a magyarok

Európa viszonylatában a negatív gazdasági következmények a svéd családok mellett a magyarokat érintik a legkevésbé. 

A hazai magánszemélyek megtakarítási rátája csupán 1,2 százalékponttal lesz kevesebb 2022-ben, mint 2021-ben (10,1 százalék helyett 8,9 százalék). 

A bronzérmet a finnek szerezték meg ebben a versenyben, esetükben a megtakarítási ráta 1,5 százalékpontot esett idén. A gazdasági környezet rosszabbra fordulását viszonylag kisebb negatív következményekkel vészelik át a litvánok, a bolgárok és a dánok is, a vizsgált indikátor romlása mindhárom állam esetében 2 százalékpont alatt van. 

Magyarország esetében nem csupán a megtakarítási ráta változása tekinthető nagyon kedvezőnek, de 

a mutató 2022-es értéke is kiemelkedő régiós szinten. 

Ahogyan azt a 2. ábra mutatja, 2022-ben a teljes közép-kelet-európai régióban a magyar mutató a legjobb.

8,9 százalékos megtakarítási rátánk több, mint négyszerese a többi V4-es ország átlagos értékének. 

A rangsor második helyét a lettek foglalják el 8,2 százalékos értékkel. Harmadik helyen az osztrákokat találjuk, őket szorosan követik a szlovének, mindkét állam esetében 7,3 százalékos lakossági megtakarítási rátát becsül az OECD 2022-re. 

A V4-ekkel összevetve kiemelkedően teljesítünk

Magyarország kiváló teljesítménye még szembetűnőbb akkor, ha a V4-es országok viszonylatában vizsgáljuk. A csehek 4,2 százalékos rátája kevesebb, mint fele a hazai értéknek, a szlovákok 3,2 százalékos mutatója pedig közel harmada. 

A 2008-09-es világgazdasági válságot kiválóan átvészelő lengyelek esetében pedig egyenesen negatív a mutató értéke.

A -0,9 százalékos érték azt jelzi, hogy az átlagos lengyel család nem fog kijönni a jövedelméből 2022-ben, sőt keresete közel egy százaléka erejéig kénytelen lesz eladósodni. 

Mit mutatnak a friss adatok? 

A lakossági megtakarítási ráta az egyik legfontosabb mérőszáma az átlagos állampolgárok jólétének. Stabil, erős gazdaság, versenyképes reálbérek esetén az állampolgárok képesek félretenni, befektetni, hosszú távú beruházási döntéseket hozni. 

A vizsgált mérőszám egyértelműen megmutatja, hogy az OECD várakozásai szerint

hazánk lakosai vészelhetik át a legjobban a mostani helyzetet a régióban.

Emellett az életminőség csökkenése tekintetében egész Európában a második legalacsonyabb visszaeséssel számolhatunk. Mindkét eredmény egyértelmű és jelentős sikernek tekinthető a magyar gazdaságpolitika szempontjából.

(Fotó: 123RF)

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nemecsekerno_007
2022. október 18. 10:30
Ha nem lenne a moslék ellenzékünk és a FOS médiájuk, akkor még jobban haladnánk.
MaBaker
2022. október 17. 22:21
Miközben az összes megtakarításunk 30%-a eltűnt a forintgyengüléssel... Elég sokáig kereshették azt a kimutatást, amin úgy néz ki, hogy jól jönnek ki a Magyarok a krízisből
masikhozzaszolo
2022. október 17. 22:19
Cseh korona görbe: 2021-2022 13.63Ft-17.04Ft Zlotyi 79.62Ft-86.89Ft Hogy lássuk, hol vannak mások, hozzánk képest. Ez a borzasztó? Körtét a körtével. MNB.hu Lekérdezhető, https://www.mnb.hu/arfolyam-lekerdezes További árfolyamok, dátum intervallum szerint, grafokonon.
kolozsv
2022. október 17. 22:13
"Mit mutatnak a friss adatok?" Megmondom én, azt, hogy szakad ketté a társadalom. Van a politikus, bank, minisztériumi , vállalkozói stb. réteg, ahol már nem is 1-essel kezdődik a milliós fizetés, az egyéb juttatásokról nem is beszélve.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!