A NATO főtitkárhelyettese növelné a tagállamok védelmi kiadásait
A katonai szövetségben abból indulnak ki, hogy az USA nem fordít hátat a közösségnek, betartja vállalt kötelezettségeit – mondta Boris Ruge.
A dolgot Andrzej Duda lengyel elnök kotyogta el egy neves lengyel lapnak adott interjúban – a dolog tehát nem tűnik álhírnek, persze ettől még lehet lobbieszköz. A Fehér Ház ugyanis – legalábbis hivatalosan – nem tud ilyen kérésről…
„A legfőbb problémánk, hogy nincs nukleáris fegyverünk. Nem is utal semmi arra, hogy a közeljövőben lesz. De ott van a nukleáris megosztás lehetősége. Beszéltünk amerikai vezetőkkel, az Egyesült Államok pedig mérlegeli a lehetőségeket.” A megdöbbentő szavakat Andrzej Duda, Lengyelország elnöke mondta egy szerdai interjúban, amelyet a Gazeta Polskának adott, konkrétan arra célozva, hogy országa nyitott az amerikai nukleáris fegyverek befogadására, és ezt maga a lengyel vezetés kéri az USA-tól.
Az elnök kijelentése nem előzmény nélküli: áprilisban Jarosław Kaczyński, a lengyel kormánypárt elnöke hasonlóképpen nyilatkozott egy interjúban, ám azóta a helyzet annyira súlyos lett az orosz-ukrán háborúban, hogy immár nem csak feltételes módban és elméleti szinten kerül szóba az atomfegyverek alkalmazásának lehetősége, így
A nukleáris megosztás, amire az elnök célzott, elég tág fogalom – nukleáris fegyver szállítására alkalmas repülőgéptől a kezelőszemélyzet kiképzéséig sok mindent tartalmaz –, ám a Duda által mondottak szövegkörnyezetéből egyértelműen kiderül, hogy
Jelenleg az USA Németországban, Hollandiában, Belgiumban, Olaszországban és Törökországban állomásoztat nukleáris fegyvereket, Duda azonban konkrétan azt kéri, amit Putyin eleve kizártnak tekintett: egy volt szovjet érdekszférába tartozó ország területére akar nukleáris fegyvereket telepíteni.
A Kreml már áprilisban úgy nyilatkozott: a lengyel kormány „mély aggodalmat kelt oroszellenes kirohanásaival, ez pedig a feszültség további növekedéséhez vezethet a kontinensen”, az orosz elnök pedig arra figyelmeztetett, hogy Oroszország minden hasonló lépésre vagy ötletre – akár katonai úton is – reagálni fog.
A lengyel elnök nem részletezte, kivel beszélt az amerikai kormányból, a Fehér Ház azonban reagált a hírre. Az amerikai álláspont szerint
A Fehér Ház egyik tisztviselője azt is elmondta: nem tudnak a Duda-féle kérésről és kapcsolatfelvételről, ezért az ügyben kérdéseket intéztek a lengyel kormányhoz.
Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko