2. Sok kicsi eladó
3. Ne legyen belépési korlát
4. Ne legyenek tranzakciós költségek
5. A termékek egyformák, homogének legyenek
6. A piaci szereplők informáltsága tökéletes legyen.
Belegondolva, nem sok minden teljesül a világ gazdaságában ezekből a feltételekből. Elég csak a legutóbbi időszak inflációs történéseit tekinteni, amikor a monopolhelyzetű vállalatok kényükre-kedvükre emelik áraikat és profitjukat, akkor valóban nehéz kimondani, hogy fennállnak a piaci verseny feltételei.
Ezért tényleg szükség van állami szabályozó tevékenységre, azaz az államnak arra kell törekednie, hogy legyen egy látható kéz, mely ezen premisszák megteremtését szolgálja.
Persze ezekre a gondolatokra tekinthetnénk akár válság szülte friss tézisekként is, bár ez nem így van. György László Egyensúlyteremtés című, a magyar gazdaságstratégiáról szóló könyve 2017-ben jelent meg, melyben ezeket a gondolatokat már lehetett olvasni.
Persze akkoriban a magyarnak nem volt igaza, és az már kicsit unalmas, hogy megint igaza lett.
Ezekből kiindulva egyet kell érteni azzal, hogy a közgazdaságtan kontextusfüggő. Magyarországon nem jelent „ad hoc kapkodást” a válság kezelése. Azonban látszik, hogy a krízis hatásai az egész világgazdaságban kisebbek lennének, ha a közgazdászok nem tértek volna le a józan gondolkodás útjáról, és nem adtak volna rossz tanácsokat a politikusoknak.
György László bejegyzése szerint a szabályozó hatóságnak, a gazdaságpolitikának és a gazdaságstratégiának egyaránt az a feladata, hogy a lokális hozzáadott értéket maximalizálja, azaz a feladat, amire a piaci tevékenység irányul, legyen ellátva, ne keletkezzen holtteher-veszteség.
Ezt sikerült a gyakorlatban a legjobban megvalósítani 2010 után Magyarországon az unortodox gazdaságpolitikai beavatkozásokkal,
amikor az oligopol- és a monopol, vagyis korlátozott piacokon tevékenykedő vállalatokra különadót vetett ki a kormányzat, és az ebből befolyt bevételeket odaadta a dolgozó és gyermeket vállaló családoknak. Évente több mint 1000 milliárd forintot csoportosít így át a személyi jövedelemadó csökkentésen, szociális hozzájárulási adó csökkentésen, a családtámogatásokon keresztül a különadókból és a kamatmegtakarításokból.