A gazdaságtól a kiskereskedőig tartó élelmiszer-ellátási lánc mélyreható vizsgálatából kiderül, hogy az élelmiszer-veszteség a nem hatékony működés következménye, és
rejtett költségei gyakran elérik vagy meghaladják a kiskereskedelem nettó nyereségét.
Az elvesző élelem kétharmada fogyasztható lenne
A McKinsey kutatásai azt mutatják, hogy az élelmiszer-előállítók és kiskereskedők – mivel az élelmiszer-értéklánc középpontjában állnak – egyedülálló helyzetben vannak. E helyzetüknél fogva az élelmiszer-veszteség csökkentése elleni harc élére állhatnának. Egymással és az értéklánc valamennyi résztvevőjével együttműködve akár 50-70 százalékkal csökkenthetnék az élelmiszer-veszteséget.
Az egyébként elvesző élelmiszerek kétharmada emberi fogyasztásra alkalmas, a fennmaradó egyharmadot pedig alternatív felhasználásra, például bio alapú anyagokra vagy állati takarmányozásra lehetne fordítani.
Mindez komoly üzleti hasznot is jelenthetne. A vállalatok gazdasági előnyökre tehetnének szert, közben egyidejűleg javulna a karbon-kibocsátási lábnyomuk. Az elemzés szerint a kiskereskedők 3-6 százalékkal, a gyártók pedig 5-10 százalékkal csökkenthetnék az eladott áruk költségét. Az élelmiszerboltok és a gyártók 80 milliárd dollárnyi új piaci lehetőséget kapnának azáltal, hogy új üzletágakat fejlesztenek ki az élelmiszerekből, amelyek egyébként elvesznének. A CO2-kibocsátást és a kapcsolódó költségeket pedig 4-9 százalékkal csökkenthetnék.
Hol és hogyan veszik el az élelmiszer?
Évente több mint kétmilliárd tonna (ez nyolcvanmillió telerakott kamion, azaz minden magyarra jutna 8 kamion) élelmiszer veszik el vagy megy kárba.
Ennek körülbelül a fele a betakarítás, a betakarítás utáni kezelés és tárolás, valamint a feldolgozás során történik.
A megtermelt élelmiszer hat százaléka veszik el a betakarításkor, 5 százaléka a betakarítás után és további 5 százaléka a feldolgozásakor. A pazarlás esetében a megtermelt élelmiszer 5 százaléka veszik el a disztribúció során és 9 százaléka a fogyasztás során – sorolja a tanulmány.
Persze nem minden kategóriában azonos a veszteségek mértéke. A hús az összes élelmiszer-veszteségnek csak mintegy 3 százalékát, a tejtermékek pedig további 5 százalékát teszik ki. Három másik élelmiszer-kategória – gyümölcsök és zöldségek, gabonafélék, valamint gyökerek és gumósok – felelős az élelmiszer-veszteség nagy részéért, valamint a kapcsolódó CO2-kibocsátásért és vízfelhasználásért. Ezért ezekre a kategóriákra kell összpontosítani a veszteségek csökkentésére irányuló erőfeszítéseket.
A paradicsom göröngyös útja
A jelentésben a paradicsom példáján írták le a gazdaságtól a kiskereskedőig vezető utat. Azért választották a paradicsomot, mert évente 50-75 millió tonna paradicsom veszik el a folyamatok során, ami több mint bármely más gyümölcs vagy zöldség esetében. A paradicsomot a világ minden táján termesztik és fogyasztják, egész évben kapható, frissen fogyasztható vagy tovább feldolgozható, meg kell felelnie bizonyos külalaki előírásoknak (szín, forma stb.), és romlandóságát tekintve is hasonlít számos más termékkategóriához.