A pandémia miatt vezették be először, így meglehetősen újkeletű dolognak számít a tömeges home office az Európai Unió intézményeiben. A brüsszeli és a strasbourgi irodanegyedek nem konganak éppen az ürességtől, de azt jól látni, hogy az Európai Parlament, az Európai Bizottság vagy éppen az Európa Tanács munkatársai élnek – és élni kívánnak a jövőben is – a hibrid munkavégzés lehetőségével – pedig az egységesen nincs is szabályozva.
Ahány ház, annyi iroda
Az uniós intézményi munkavégzés meglehetősen megosztja a résztvevőket, a távmunka fogalmát ugyanis gumimegoldásokkal értelmezik.
Az Európai Bizottságban a hibrid munkavégzés mikéntje teljes mértékben a vezetőkre van bízva,
a szabály mindössze azt köti ki, hogy a 20 százalék feletti távolléti időhöz a közvetlen főnök engedélye kell, de – ezen engedély birtokában – akár a 60 százalék fölötti távmunka is engedélyezhető. Az Európai Parlamentben heti egy nap jár alapból home office-ra, de ha a vezető engedélyezi, ez akár három is lehet – hasonlóan a fenti szabályhoz. Ez ráadásul még magukra a képviselőkre is vonatkozik, akik a bizottsági üléseken is részt vehetnek online formában. Kivétel azért itt is van: a zárt és a havi plenáris üléseken személyesen kell megjelenni.
Más-más rendszer nemzetenként, intézményenként
Érthető, hogy egységes szabályozás híján a munkavállalói és a munkáltatói oldal másképpen értelmezi a hibrid munkavégzés fogalmát.
Más és más a távmunka időkerete az egyes uniós egységeknél:
míg a Versenypolitikai Főigazgatóság például többnyire ragaszkodik a helyszíni munkavégzéshez, addig a Jogérvényesülési és Fogyasztópolitikai Főigazgatóság (JUST) vagy a Foglalkoztatási és Szociális Bizottság (EMPL) sokkal lazábban kezeli a dolgot, és hagyja, hogy munkatársai otthonról végezzék el feladataikat.
Ennél is szembetűnőbb, hogy a home office kihasználása nemzetenként is teljesen eltér az intézményekben. A legszigorúbbnak a németek és a franciák bizonyulnak, akik még mindig a „lehető legtöbb időt az íróasztal mellett” elvet vallják, míg más nemzeteknél az is előfordul, hogy összesen heti egy személyes meetinget tartanak.
Áldott státuszszimbólumok és a kettős mércék
A jelenlegi tág értelmezésű szabályozással valójában senki nem elégedett. A bürokratikus intézmények működésének szoros velejárója a státusz külsőségeinek megmutatása, amely az irodák elhelyezkedésében és területében tükröződik a legjobban. A szakszervezeteket ez annyira már nem hatja meg: szerintük kimondatlanul is kettős mérce működik, és az irodákba járók nagyobb eséllyel számíthatnak gyorsabb szakmai előmenetelre, mint a home office-t választó kollégáik.