Czeczeli Vivien írása a Makronómon
írása a MakronómonAz elmúlt időszak gazdaságpolitikájának jelenleg tapasztalt mellékhatása a magas adósság és magas inflációs ráták párosa, ahogy azt az USA és az euróövezeti országok példája is mutatja.
Létezik azonban a fejlett országok között egy kivétel, ahol a fentiek ellenére továbbra is mérsékelt maradt az infláció: Japán.
Ha viszont Japán hosszú évek óta folytatja az ultra laza monetáris politikáját, a GDP arányos adósságszint kiugróan magas, 266 százalékos szinten áll, a fiskális politika szintén expanzív, az élelmiszerek és nyersanyagok terén pedig jelentős importra szorul, akkor felmerül a kérdés:
mivel lehet magyarázni, hogy az országban továbbra is mérsékelt, 2,4 százalékos infláció van jelen?
Bár a jelenlegi inflációs szint már a jegybanki 2 százalékos inflációs cél feletti értéket mutat, még mindig távol áll az USA-ban mért 9,1százalékos, illetve az eurózóna 8,6 százalékos júniusi inflációjától.
A kiindulópont nagyon hasonló
Összevetve az USA-t és Japánt, megállapíthatjuk, hogy a kiindulópont nagyon hasonló a két országban, hiszen mindkét esetben jelentős monetáris és fiskális élénkítés történt a koronavírusválság következtében. A gazdaságba tehát jelentős mennyiségű többletpénzt pumpáltak.
Természetesen a japán gazdaságot sem hagyja érintetlenül a nyersanyagárak globális szárnyalása és a kínálat oldali nehézségek. Annál is inkább, mivel Japánban a nyersanyagok döntő hányada importból származik, és ugyanez igaz a mezőgazdasági termékek jelentős többségére is. Hasonlóan, a gyenge hazai fizetőeszköz szintén az importköltségek emelkedését jelentette a szigetországban. Kiemelendő továbbá, hogy a termelői árindex Japánban a tavalyi évhez képest júniusban 9,2 százalékot emelkedett, az USA-ban 11,3 százalékot, vagyis itt sem figyelhető meg drasztikus eltérés.
Az USA-ban bebizonyosodott, az ingyenpénz nem növeli a dolgozói réteg jólétét
A kínálat oldali sokkok mellett az infláció okaként felhozható tényezők között emelhető ki a covid utáni monetáris stimulus, a háztartásoknak juttatott közvetlen pénzügyi támogatások, kormányzati ösztönzők.
Ezek hatásai azonban egyelőre eltérő mintázatot követnek a két országban.
Az USA-ban a felsorolt tényezők hatására a kereslet emelkedésnek indult, illetve a fogyasztók számos esetben előre is hozták a jövőben tervezett vásárlásaikat. Azonban mivel a kínálat oldal nem tudott lépést tartani, a folyamat mellékhatása az infláció lett. Ezzel egyidőben a folyamatok hatására nőtt a munkaerő iránti igény, ami kiváltotta a bérek emelkedését is, hiszen a vállalatoknak magasabb fizetéseket kell kínálniuk a munkavállalókért folytatott versenyben. Reál értelemben azonban az infláció miatt a bérek emelkedése megállt. Ennek egyúttal fontos tanulsága, hogy a gazdaságba juttatott ingyenpénz valójában nem segít a munkabérből élő, illetve szegényebb társadalmi rétegeken, legjobb esetben is csak átmenetileg. A piacgazdaságban az árak úgy igazodnak, hogy azok kompenzálják a többletpénz által generált többletkeresletet. A magasabb árak pedig változatlanul hagyják az életszínvonalat, sőt a társadalmon belüli további egyenlőtlenségek kialakulását is fűthetik. Jellemzően ugyanis az alacsonyabb jövedelemmel rendelkező háztartások azok, akik jövedelmük magasabb hányadát költik létszükségleti cikkekre. Itt megjegyzendő, hogy ugyanezt a folyamatot erősíti fel a kínálati sokkhatások miatti élelmiszer- és energiaár emelkedés is. Adott tehát egy keresleti és kínálati tényezők által is fűtött inflációs környezet, mely a jólét egyenlőtlen elosztása révén társadalmi problémákat is generál. Japánban ugyanakkor ettől jelenleg eltérő kép tárul elénk.