A SWIFT egy emaillel is kiváltható
A Nyugat a legfőbb orosz bankokat célzottan zárta ki a SWIFT elnevezésű, pénzügyi intézmények közötti nemzetközi üzenetküldőből. Befagyasztották emellett az orosz központi bank vagyonát és tranzakcióit.
Jamie Dimon, a JPMorgan vezérigazgatója egy interjúban úgy vélekedett,
hiábavaló lehet ez a kemény eszkaláció és látványosan visszaüthet az elkövetkező években.
lehet ez a kemény eszkaláció és látványosan visszaüthet az elkövetkező években.A Bloomberg TV-nek adott interjújában a világ legnagyobb bankjának vezérigazgatója elmondta, hogy „a SWIFT-nek számos kerülőútja van”.
Bár a SWIFT-szankciók azt jelentik, hogy a vállalatok nem használhatják az üzenetküldő rendszert az érintett orosz szervezetekkel való üzletkötésre, Dimon szerint ettől még üzletet köthetnek velük.
Valójában ez olyan egyszerű, mint elküldeni egy e-mailt a fizetési utasításokkal, mivel a SWIFT valójában egy üzenetküldő rendszer maradványa egy letűnt korszakból,
az e-mailek és még a fax előttről.
Dimon megszólalásából úgy tűnik, a SWIFT szinte egy szimbolikus intézmény, amely fontos, de egyáltalán nem létszükséglet a pénzügyi világban, ráadásul helyettesíthető is.
Már megint önmagát lövi lábon a Nyugat
Dimon azt is elmondta, hogy az orosz bankok SWIFT üzenetküldő rendszerből való kizárása nem szándékolt következményekkel járhat és átterelheti a gazdasági-pénzügyi kommunikációt egy veszélyesebb, ismeretlenebb szürkezónába, ahol mindenféle harmadik felek segítenek majd megkerülni SWIFT-ről való lekapcsolást.
Amint arról a Bloomberg beszámolt, a JPMorgan azon Wall Street-i cégek közé tartozott, amelyek azt tanácsolták Washingtonnak, hogy ne tegye ki Oroszországot a SWIFT-ből, azzal érvelve, hogy ennek messzemenő következményei lehetnek, amelyek árthatnak a világgazdaságnak, és alááshatják a szankciók célját, számol be a ZeroHedge.
Mint a Bloomberg szerkesztői megjegyzik, a közvetlen járulékos károkon kívül az orosz bankok kizárása a SWIFT-ből
hosszabb távú következményekkel járhat a nemzetközi pénzügyekre nézve.
Mint minden hálózat esetében (gondoljunk csak a Facebookra), a SWIFT értéke az azt használó bankok számától függ. A Facebook is azért értékes, mert mindenki ott van. Hogy ugyanezt elérje, a SWIFT a semlegesség fenntartásával igyekszik a lehető legszélesebb körű részvételt ösztönözni. Egyedül Irán, amely pénzügyileg már eleve elszigetelt volt, került valaha lekapcsolt állapotba.
Oroszország példája másokat, például Kínát is arra ösztönözhet, hogy alternatívák felé forduljon, ami széttöredezné a nemzetközi fizetési rendszert,