Szavai szerint,
miután Bulgária Oroszországgal szemben ellenséges lépéseket tett, ha akarja, ha nem, rubelben kell fizetnie, ám ez nem vonatkozik Szerbiára.
Az ország aggodalmait prioritásként kezelik, közölte a szerbiai Beta hírügynökség.
Dušan Bajatović, a Srbijagas állami gázszolgáltató vállalat vezérigazgatója a napokban a szerbiai Tanjug hírügynökségnek nyilatkozva is azt erősítette meg, hogy a bulgáriai gáztranzitot nem érinti a „rubelesítés”, és a Balkáni Áramlatra vonatkozó, 20 évre aláírt szerződés szerint Bulgária nem állíthatja le a területén keresztül történő szállítást, hiszen szavai szerint azt az oroszok már 2023 végéig kifizették a bolgároknak.
Így Szerbia a tranzitért továbbra is euróban fizet majd.
A vezérigazgató kiemelte azt is, jó, hogy a Gazprom és a Gazprom Export nincs a szankciós listán. És miután Ororszország nem tekint Szerbiára ellenséges országként, így reményei szerint, találni fognak megoldást a gáz és az orosz kőolaj beszerzésének kérdésére. Arra számít, hogy az EU is megértéssel tekint majd az energiahordozók beszerzésére megfogalmazott megoldásokra.
Elmondta azt is, hogy a Srbijagas megkezdte az udvarnoki tároló feltöltését a pillanatnyi piaci árak szerint, melyek Putyin bejelentése után ezer köbméterenként, szállítással együtt, elérték az 1400-1500 dollárt. Naponta, a szerződésnek megfelelően, hatmillió köbméter földgáz érkezik Udvarnokra, ahol már így is a szerbiai tartalékok 50 millió köbmétert tesznek ki.