A lehetséges egészségügyi kockázatok befolyásolhatják a termesztett húsról kialakuló képet, például, hogy
az új eljárásoknál olyan összetevőkkel is dolgozhatnak, melyeknek egészségügyi hatása ismeretlen, és további tanulmányozást igényelne.
Ezen túlmenően a tápanyagtartalom változhat, és szükség lehet a fogyasztók oktatására annak érdekében, hogy a fogyasztók szükség esetén megfelelő módon kiegészíthessék étrendjüket. A fogyasztóknak azt is tudniuk kellene, miképp ismerhetik fel ezt az új fehérjeforrást, és hogyan különböztethetik meg a hagyományos hús- vagy növényi alapú alternatíváktól.
Gazdasági és társadalmi problémák
A termesztett húsok kezdetben prémium árcédulát fognak viselni, ami bizonyos réteg számára elérhetetlen lesz, bár az árak, ahogy az iparág növekedni és bővülni fog, valószínűleg csökkenni fognak.
A termesztett húsipar folyamatos növekedése megzavarhatja az állati fehérjék árait is.
Minden állatnak léteznek értékes és kevésbé értékes részei, például a drága kacsamáj miatt nagyon olcsón tudják adni a kacsa többi részét. Ha művileg kitermesztik a drágább részeket, azzal leviszik a különlegesség árát, emiatt a hagyományo hús olcsóbb darabjait végül drágábban kell árulni.
Ezen kívül a termesztett hús mennyiségének növekedése csökkentheti a hagyományos gazdaságok méretét is. Ez később kihat a méretgazdaságosságra, és áremelkedést okozhat a hagyományos hús piacán.
Ha a termesztett hús elterjed, az hosszú távon a munkahelyekre is hatással lehet.
Az „in vitro” hús előállítása a hagyományos rendszerekhez hasonló létszámot igényel, de a munkakörök nagyon eltérő készségeket igényelnek.
Végezetül, mivel az ilyen műhús-termeléshez nincs szükség különösebb éghajlatra vagy domborzatra, így egyes régiók, az ott élő hagyományos hústermelők elveszíthetik versenyelőnyük egy részét a világ más részein élő termelőkkel szemben.
A termesztett hús előállítási költsége
A cégek kevesebb, mint egy évtized alatt 99 százalékkal tudták csökkenteni a termesztett hús előállítási költségeit. Ha a költségek ugyanazt a pályát követik, mint az emberi genom szekvenálásánál (amelynek költségei 2001 és 2021 között évente átlagosan 45 százalékkal csökkentek), a termesztett hús 2030-ra költségparitást érhet el a hagyományos hússal.
A termesztett hús előállítási ára gyorsan csökkent:
2013-ban holland tudósok a hamburgerhez használható hús fontját 300 ezer dollárért állították elő,
2016-ban a Memphis Meats húsgolyóinak fontja már csak 20 ezer dollárba került,
2019-ben a Future Meat Technologies csirkehúsának fontja 150, marhahúsé 200 dollárba került,
tavaly pedig ugyanők a csirkemellet (növényi fehérjék hozzáadásával) 4 dollárért tudták előállítani.