Ne az fizesse meg a gazdagok röpködését, aki repülőt még csak az égen úszva látott!
A klímaválság idején aligha kérdéses, hogy csökkenteni kell a károsanyag-kibocsátást.
Lambert Strether a Naked Capitalism oldalán tette közzé, hogy egy új tanulmány szerint a francia olajipari óriásvállalat, a Totál már 1971-ben tisztában volt azzal, hogy a fosszilis tüzelőanyagok kitermelése hozzájárulhat a globális felmelegedéshez, erről azonban egészen 1988-ig hallgatott.
A Totalnál bár tudtak a veszélyről, azon dolgoztak, hogy az titokban maradjon
A Global Environmental Change című folyóiratban jelent meg eredetileg az a kutatás, amely a vállalat belső dokumentumaira és volt alkalmazottakkal készített interjúkra hivatkozva megállapította, hogy a cég bizonyos munkatársai „már 1971-ben kaptak figyelmeztetéseket azzal kapcsolatban, hogy a termékeik előállítása jelentősen hozzájárulhat egy katasztrofális mértékű globális felmelegedéshez”.
A Total, amely idén TotalEnergies-re változtatta a nevét, az 1980-as évek során kiterjedten tájékozódott az éghajlatváltozást illetően, és az évtized végén a globális felmelegedés tudományos alapjaival kapcsolatos kételyek terjesztésébe kezdett. A tanulmány szerzői szerint a vállalat ugyan az 1990-es években nyilvánosan elfogadta az éghajlatkutatást, mint tudományágat, de
A nagyvállalatok nyereségre cserélték az emberiség jövőjét
Ez a kutatás, amely a közösségi médiában a #Totalknow hasteggel terjed, nem egyedülálló, megelőzte már hasonló leleplező jelentés az elmúlt években az ExxonMobilról és a Shellről is. Ezek szintén arról számoltak be, hogy a nagyvállalatok már az 1980-as években tisztában voltak károsanyag kibocsátásaik éghajlatra gyakorolt negatív hatásaival.
A mostani, legfrissebb tanulmány azt is megállapította, hogy az ExxonMobil „az 1980-as évektől kezdve a Nemzetközi Kőolajipari Környezetvédelmi Szövetségen (IPIECA) keresztül egy nemzetközi kampányt koordinált, melynek célja az éghajlattudomány, illetve annak eredményeinek megkérdőjelezése, valamint a nemzetközi éghajlat-politika gyengítése volt”.
Egy nyilatkozatban több klímajogi csoport közösen úgy fogalmaz, hogy
Azt is hozzátették, hogy „az éghajlatváltozás szörnyű következményei, amelyeket már most is tapasztalhatunk, elkerülhetők lettek volna, ha a Total vezetői 50 évvel ezelőtt úgy döntenek, hogy a bolygó jövője fontosabb, mint a saját nyereségük.
A fosszilis tüzelőanyagok „táplálják” az éghajlatváltozást
Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) szerint a fosszilis tüzelőanyagok által okozott károsanyag kibocsátás a globális felmelegedés elsődleges oka. 2018-ban például a globális szén-dioxid kibocsátás 89 százaléka a fosszilis tüzelőanyagokból és az ipari tevékenységből származott.
Egy 2017-es tanulmány szerint a Total volt a 19. legnagyobb termelője az üvegházhatású gázoknak 1988 és 2015 között. Bár a Total az év elején TotalEnergies-re változtatta a nevét és széleskörűen működő energiaipari vállalatként hivatkozik már magára, továbbra is fosszilis tüzelőanyagok termelését tervezi, és célja, hogy 2025-re kilencről 13 millióra bővítse európai gáz- és áramfogyasztói portfólióját.
A tudósok és a cégvezetők egyaránt tisztában voltak a veszélyekkel
A Global Environmental Change folyóiratban megjelent tanulmány a Total cég saját magazinjának, a Total Information-nek egy 1971-es különszámát emeli ki, amelyben Francois Durand Dantés tudós „Légköri szennyezés és éghajlat” című cikke is olvasható. Ebben a tudós megjegyzi, hogy „a szén-dioxid koncentráció 150 év alatt 15 százalékkal nőtt, és 2010-re elérheti a 400 ppm-es rendkívül szennyező értéket”. Ez pedig „jelentős hatásokkal” járhat a globális átlaghőmérséklet szempontjából, akár annak 1-1,5 Celsius fokos emelkedését is okozhatja. Az előrejelzés meglehetősen pontosnak bizonyult, hiszen nagyon közel áll a 2010-ben mért valós 388,71 ppm-es értékhez.
Ugyanebben a számban az akkori vezérigazgató, René Granier de Lilliac szerkesztőségi cikke így szólt:
Aztán azt is megjegyzi, hogy a Total tevékenységének „korlátozása”, amely „megvédheti a környezetet”, „súlyos költségekkel járna”. Hozzátette, hogy „valószínűleg jobb, ha azonnal meghozzuk ezeket az áldozatokat, mintha holnap egy sokkal kritikusabb helyzetet kellene orvosolni, amely veszélyeztetne bizonyos gazdasági egyensúlyokat”.
A Total úgy véli, már számos lépést tett a klíma védelmében
A leleplező tanulmányra a Total szóvivője egy közleményben úgy reagált, hogy „az éghajlati kockázatokkal kapcsolatos jelenlegi tudás nem különbözik az 1970-es években, a tudományos folyóiratokban közzétett ismeretektől, ahogyan azt a megjelent tanulmány is bizonyítja”. Hozzátette, hogy „ezért téves az az állítás, hogy az éghajlati kockázatot a Total vagy az Elf eltitkolta volna, akár az 1970-es években, akár azóta bármikor”. Kiemeli, hogy a leleplezőnek szánt tanulmány maga is megállapítja, hogy az Elf és a Total már 25 évvel ezelőtt is nyíltan és nyilvánosan elfogadta az éghajlattudomány eredményeit.
A szóvivő által kiadott nyilatkozat szerint, „a TotalEnergies sajnálja, hogy a tanulmány szerzői soha nem keresték meg a vállalatot, és nem konzultáltak velük a témával kapcsolatban. Ugyanakkor a TotalEnergies helytelennek tartja, hogy egy 50 évvel ezelőtti helyzet miatt próbálják a céget rossz színben feltüntetni, anélkül, hogy kiemelnék az azóta tett erőfeszítéseiket, változtatásokat, előrelépéseket és beruházásokat.”