Börtönbe kerülhet a budapesti férfi, aki lehallgatta a családját
A Btk. szerint a tiltott adatszerzés három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
A Washington Examiner beszámolója szerint az amerikai kormány titokban elrendelte, hogy a Google adja ki azon felhasználók adatait, akik bizonyos keresőkifejezéseket használnak. Ez azonban azt eredményezheti, hogy sokan ártatlanul keverednek majd bele súlyos bűncselekmények nyomozásába.
Amerikában nem érdemes viccből keresgélni az interneten
A bűnelkövetők felkutatásának érdekében a szövetségi nyomozóhatóságok bizonyos kulcsszavakat és kifejezéseket továbbítottak a Google-nak, hogy az információt szolgáltasson mindenkiről, aki egy adott időszakban rákereset a megadott szavak valamelyikére. A titkos megbízásról szóló hírt a Forbes hozta nyilvánosságra, véletlenül kiszivárgott bírósági dokumentumokra hivatkozva.
Súlyos jogi aggályokat vet fel az intézkedés
A Google eddig is évi többezer megkeresést kapott a nyomozóhatóságoktól, de a kulcsszavas megfigyelés új módszernek számít, és számos kérdést felvet. Jennifer Granick, az Amerikai Polgárjogi Unió megfigyelési és kiberbiztonsági tanácsadója úgy nyilatkozott a hírrel kapcsolatban a Forbes-nak, hogy
Granick szerint
és elkerülhetetlenül ártatlan emberek meghurcolásához vezet majd, különösen, ha a hatóságok által meghatározott keresőszavak nem kifejezetten egyediek vagy a meghatározott időkeret nem eléggé pontos. A tanácsadó azt is hozzátette, hogy a helyzetet tovább rontja, hogy az utasítás titokban történt, ez pedig elszigeteli ezt a gyakorlatot a közvélemény nyilvánosságától és megakadályozza a vele kapcsolatos társadalmi vitát.
Az érintettek mindenkit nyugalomra intenek
A kormány úgy nyilatkozott a hírrel kapcsolatban, hogy természetesen korlátozzák a keresések hatókörét, hogy ezzel akadályozzák meg, hogy ártatlan emberek keveredjenek azok miatt bajba. A Google szóvivője úgy fogalmazott, hogy
amelynek éppen az a célja, hogy megvédjék a felhasználók magánéletét, miközben támogatják a bűnüldöző szervek munkáját.