Ne viccelődjenek a politikusok a cirkusszal!
Kedves Zoltán, felemelem mutatóujjamat és arra kérlek: NE TEDD! Fekete Péter írása.
Az ausztrál tengeri szakértők és képviselők idejüket, energiájukat és erőforrásaikat nem sajnálva indítottak el egy mozgalmat, melynek célja, hogy az erőszakos cápatámadásnak nevezett eseteket módosítsák a köznyelvben cápa interakciókra.
Fontos a megfelelő szóhasználat
A mozgalom szerint a „támadás” szó használata hozzájárul a cápák szándékos gyilkosként való méltatlan megbélyegzéséhez, melynek köze sincs a valósághoz, így olyan alternatív kifejezéseket javasolnak a támadás helyett, mint „negatív találkozás”, „eset” vagy „harapás”.
A University of Sydney kutatója, Christopher Pepin-Neff azzal érvelt, hogy az emberek által cápatámadásnak nevezett esetek legtöbbször csupán kisebb cápák által okozott sérülések, karcolások. Pepin-Neff szerint a cápatámadás kifejezést csak az 1930-as évek óta használják, előtte balesetnek nevezeték ezeket, és ezt a kifejezést fontos lenne visszavezetni a köznyelvbe.
Érzékenyítésre van szükség
A Bite Club például cápatámadást túlélt emberekből alakult csoport, akik azzal a céllal tevékenykednek, hogy érzékenyítsék az embereket az ilyen esetekkel kapcsolatban.
Az Ausztrál Tengervédelmi Társaság cápakutatója, Leonardo Guida szerint a kifejezés módosítása a köznyelvben segítene eloszlatni a feltételezéseket, miszerint a cápák esztelen, emberfaló szörnyek.
– mondta a kutató.
Nem mintha ez megnyugvásra adna okot, de a módosított szavak talán segítenének megérteni az embereknek, a cápák viselkedését. Bár hivatalos iránymutatás még nem született az ügyben, így csak mozgalmi szinten juthatnak el emberekhez, akik személyes döntésükből adódóan módosíthatják az ezzel kapcsolatos kifejezések használatát.