Szerencsére egyre több kezdeményezés érkezik, melyek igyekeznek a jobb irányba terelni a helyzetet, népszerűsítve az újrahasznosítás fontosságát. Jelen esetben sincs ez másként, így megosztanánk Önökkel egy felettébb furcsa, de talán nem olyan reményvesztett próbálkozást a műanyag flakonok újrahasznosításával kapcsolatban.
A cím már elég beszédes, így ne is ragozzuk tovább a szót. Igen, néhány tudósnak sikerült vanillint készíteni műanyag palackokból génmódosított baktériumokat használva.
Maga a vanillin
Ez az ötlet nagy hatással lehet a későbbiekre, ha beválik. A vanillin ugyanis egy nagyon gyakran használt kemikália, ami a kozmetikai iparban is közismert, de ugyanúgy megtalálhatjuk tisztító- és gyomirtó szerekben is. Így a széles körű felhasználásnak köszönhetően egész jók a kilátások az újrahasznosítás terén. Az aromára folyamatosan növekvő igény figyelhető meg az elmúlt években, ami 2018-ban 37 ezer tonna képében testesült meg.
Az átalakítás
Maga a kémiai folyamat úgy néz ki, hogy a tudósok létrehoztak egy mutáns enzimet, ami képes lebontani a polietilén-tereftalát polimerre. Ez az anyag az egyik legismertebb polikondenzációs műanyag, amit a flakonokhoz használnak fel, és most sikeresen vanillinné tudtak alakítani.
Az Edinburgh-i egyetem tudósai az E. coli nevezetű baktérium segítségével hajtották végre az átalakítást, melyhez hosszú kísérleti folyamatokon és kémiai reakciókon át vezetett az út. A csapat azt is bemutatta, hogy mindez hogyan megy végbe egy használt palackkal.
Igaz, hogy az első mérföldköveket megtették, melyek után pozitívak a várakozások, hiszen az így előállított vanillin elegendő lehet a fogyasztási igények kielégítésére. Azonban itt még nem zárult le a kör, további kísérletek veszik kezdetüket.