Az idősek halálára alapozott a Momentum és a Tisza Párt (VIDEÓ)
Minden jel szerint több baloldali párt is az idős kormánypárti szavazók fogyatkozására építi a stratégiáját.
A magyar kormány a szakmai szervezetektől várja az üzleti modellváltáshoz szükséges javaslatokat. A fő problémát az jelenti, hogy Budapesten a turizmus szereplői erőteljes függőségben állnak (90 százalék évente) a külföldi turisták költéseivel. Ebben, a budapesti turizmus számára kiemelt kérdéskörben beszélgettek Rasztovits Dáviddal, a Digitális Turizmus Zrt. alapítójával a Hír TV, Magyarország élőben című műsorában.
A magyar kormány azt mondja: „A budapesti turizmus sosem lesz olyan, mint volt”. Ezzel kapcsolatban Rasztovits Dávid beszélt a turizmus jelenlegi helyzetéről.
Alapvetően a pandémia átrajzolta a turisztikai szektor összképét. Olyan alapvetéseket kellett újragondolnunk, amelyek 40-50 éve alakították ki a már jól működő ökoszisztémákat, akár Budapesten, akár a világ városaiban, a turisztikai, városszöveti, fogyasztói kultúrák, útvonalak tekintetében. Viszont a pandémia elhozta az „Új turizmus” korszakát.
A Digitális Turizmus Zrt. alapítója szerint ez az új korszak alapvetően két technológiai aranyháromszögön alapul. Az egyik az automatizált, adatvezérelt és mesterséges intelligencia alapú, a másik aranyháromszög pedig a COVID egészségbiztonsági vonatkozásait takarja, melynek részei a készpénz-, érintés- és kontaktusmentes megoldások.
A gondolatmenetet folytatva az alapító elmondta, hogyha ezeket az alapvetéseket megvizsgáljuk, akkor a turisztikai szektort és annak piacát olyan megközelítésből kell megnéznünk, hogy milyen innovatív megoldásokkal tudjuk a lehető leggyorsabban rehabilitálni a szektor működését.
Véleménye szerint ez azért fontos, mert a legnagyobb munkavállalói közeg Magyarországon a turizmusban dolgozik és Budapest tekintetében is egy óriási számról beszélünk. Rengeteg olyan mikro-, kis- és középvállalkozás működik a turizmusban, akiknek alapvetően a megélhetését és az egzisztenciáját jelenti az, hogy hány hónap alatt állunk vissza.
A Hír TV műsorvezetője, Velkovics Vilmos következő kérdése, melyet a szakértőhöz intézett, a konkrét, már megfogalmazott javaslatokra tért ki, melyekkel hozzájárulhatnának a turizmus újraindulásához.
– mondta a szakértő.
Rasztovits Dávid úgy gondolja, hogy a főváros tekintetében az előző 15 hónapban nem tettek ilyen irányú javaslatokat vagy fogalmaztak volna meg megoldásokat, annak ellenére, hogy a szakértő csoportok folyamatosan próbálták az érdekeiket érvényesíteni és olyan javaslatokat letenni az asztalra, amik maguknak a munkavállalóknak és a vállalkozásoknak kedveztek volna. Sajnos ezekre javaslatokra érdemi válaszok nem érkeztek.
– mondta a Digitális Turizmus Zrt. alapítója.
A szakértő beszélt a munkavállalók sorsáról is. Úgy gondolja, ha nem figyelünk és nem vigyázunk rájuk, akkor valószínűleg nemzetközi szinten sem fogunk tudni komoly eredményeket elérni.
Velkovics Vilmos szintén megerősítette, hogy bár megvannak a megfelelő kezdeményezések a városvezetés felé, de nem tapasztalnak fogadókészséget.
A műsorvezető következő kérdésével a magyar vállalkozások versenyelőnyének megszerzésére irányult a turizmus tekintetében.
– kezdte válaszát Rasztovits Dávid.
A kérdésre megfogalmazva elmondta, hogy a fővárosnak egy olyan városszöveti adottsága van, amiben nagyon egyszerű lenne olyan pilot projekteket megvalósítani, melyek az 5G alapú infokommunikációs ökoszisztémára épülnek. Konkrét példaként a világ nagyvárosait hozta a szakértő, ahol általában digitális formában elérhetőek a városkártyák és vannak olyan digitális platformok, melyeken keresztül lehetőség van foglalni, vásárolni, valutát váltani vagy éppen informálódni.
– fogalmazta meg kritikáját a szakértő.
Kiemelte, hogy pont most volt itt a lehetőség a számunkra, amivel versenyelőnyt szerezhettünk volna. Az iparági szakértők szerint a pandémia következtében 6-8 évet léptünk előre világszinten a digitális érettség tekintetében.
– folytatta gondolatmenetét a Digitális Turizmus Zrt. alapítója.
Hozzátette, ha tény alapon gondolkodunk, akkor jelenleg kihagytunk egy olyan lehetőséget Budapest életében, amivel világviszonylatban is újra becsatlakozhattunk volna a körforgásba és akár meg is előzhettük volna a versenytársakat. Ezzel, hogy a városvezetés nem tett semmit, az összes a turizmusban dolgozó és tevékenykedő szakembert, vállalkozót és munkavállalót károsította meg.
A témával kapcsolatban a szakértő beszélt a digitális turizmus jelenlegi helyzetéről és arról, hogy hová juthattunk volna, ha a főváros időben meglépi a megfelelő intézkedéseket.
„Jelenleg az infokommunikációs infrastruktúra nagyon jó állapotban van. Évek, évtizedek óta a kormányzat kifejezett figyelmet fordít arra, hogy az infokommunikációs részek fejlesztésre kerüljenek. De a vállalkozói oldalon a kompetenciafejlesztés, az edukáció a főváros oldaláról, maga a fővárosi turizmus digitális ökoszisztémája, jelenleg nincs kihasználva.”
Azzal zárta mondandóját, hogy a lehetőség előttünk van és megfelelő szakértőkkel, szakértelemmel, innovatív, dinamikus gondolkodással és szavak helyett - tettekkel tudnánk eredményt elérni.