Új korszak jöhet: lehet, hogy a jövőben nem csak a palackokat válthatjuk majd vissza
A Mohu közlése szerint az automatáik technikailag képesek lennének kezelni más üvegcsomagolásokat is, de csak az általános korlátozásokkal.
A környezetszennyezés és ennek kapcsán a fenntartható, szebb és ,,zöldebb” jövőért való küzdelem mindennapos téma. A műanyagok a leginkább környezetszennyező anyagok közé tartoznak, és az ellenük folytatott harc is egyre magasabb szintre emelkedik. Azt már tudjuk, hogy az újrahasznosításban van a legnagyobb potenciál, amely megszabadít minket ettől a természetre és főleg a vízi élővilágra nézve rendkívül káros hulladéktól.
A Petcore Europe, a PlasticsEurope, a Plastics Recyclers Europe és a VinylPlus mind olyan cégek, melyek hisznek a fenntarthatóságban és a műanyagok újrahasznosításában élen járnak. Egy új projekt keretében közösen hoztak létre egy olyan szervezetet, amely figyelemmel kíséri, ellenőrzi és jelentést készít az európai műanyagok újrahasznosításáról és a műanyagok körforgásáról. Az információkat PolyREC rendszerének alapjául szolgáló közös adatforrás, a RecoTrace gyűjti össze.
A PolyREC biztosítja az újrafeldolgozott anyagok nyomon követhetőségét, átláthatóságát és a bizalmat a teljes műanyag értéklánc felé.
Az új rendszer kiépítésében sokat segít a VinylPlus több, mint 20 éves tapasztalata és szakértelme. Továbbá az sem elhanyagolható, hogy a cég már rendelkezett egy adatgyűjtő programmal, amely Recovinyl néven gyűjtött hiteles adatokat az újhasznosítással kapcsolatban.
Úgy gondolja, hogy a vállalatuk révén az európai PVC-ipar már megtanulta a nyomon követés lényegességét és a visszacsatolás fontosságát az elért eredményekről. Szívesen adják át a tudásukat és tapasztalatukat a műanyagipar többi résztvevőjének is és bíznak benne, hogy az új fejlesztés sokban hozzájárul majd a műanyagok körforgásának követhetőségéhez és átláthatóságához.
Annyit biztosan elmondhatunk, hogy az elkövetkezendő időszakban még nagyobb hangsúly kerül a környezetvédelemre és a fenntarthatóságra, így a PolyREC, és az ahhoz hasonló megoldások létjogosultságát nem igazán lehet megkérdőjelezni. Ezek a rendszerek nagy mértékben elősegíthetik a műanyagipari vállalatok tudatosabb működését akár már a közeljövőben.
A cikk szerzője Fülöp Réka.