Reformok következnek: kevesebb munkanaptól várnak több gyereket
Drámai a születések csökkenése a szigetországban.
Mianmar első műholdját elővigyázatosságból a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén tartják a mianmari puccsot követően, miközben Japán űrügynöksége és egy japán egyetem dönt arról, hogy mit kezdjen vele.
A 15 millió dolláros műholdat a japán Hokkaido Egyetem építette, a mianmari kormány által finanszírozott Mianmari Repüléstechnikai Egyetemmel (MAEU) való közös projekt keretében. A mezőgazdaság és a halászat megfigyelésére tervezett kamerákkal felszerelt, 50 kg-os mikroszatellitek közül ez az első.
Emberi jogi aktivisták és egyes japán tisztviselők attól tartanak, hogy a kamerákat katonai célokra használhatja fel a kormány, amely február 1-jén Mianmarban elragadta a hatalmat. Ennek okán felfüggesztette a telepítést, ameddig a Hokkaido Egyetem egyeztetéseket folytat a Japán Űrkutatási Ügynökséggel (Jaxa).
Folynak az egyeztetések, de nem tudni mikor folytatódhat a projekt.
A Hokkaido Egyetem egyik képviselője szerint a MAEU-val megkötött szerződés nem tért ki a katonasággal való együttműködésre, az nem határozta meg, hogy a műhold nem használható katonai célokra. Az űrhajó adatait a japán egyetem gyűjtené, azokhoz a mianmari tisztviselők nem férhetnek hozzá önállóan.
Azonban a puccs óta az egyetemi tisztviselők nem tudták felvenni a kapcsolatot a MAEU rektorával, Kyi Thwin professzorral.
A műholdat a Nasa február 20-án indította útjára, az ISS számára a Föld felett 400 km-re. A Jaxa azóta a japán Kibo kísérleti modulban tartja. Soichi Noguchi Jaxa űrhajós, egyike a hét főből álló legénységnek, akik most szintén az űrállomás fedélzetén vannak.
Japán szoros kapcsolatban áll Mianmarral, az egyik legnagyobb adományozója. Miközben elítélte az erőszakot, a puccs ellen nem foglalt olyan kemény álláspontot, mint az Egyesült Államok és néhány más, szankciókat alkalmazó nyugati ország.
Bár az űrhajó nem katonai előírások szerint készült, az Emberi Jogvédelem Ázsia programért felelős tisztviselő, Teppei Kasai úr azt mondta, hogy Mianmar hadseregének uralkodói könnyen alkalmazhatják a technológiát katonai célokra.