Zöldpolitikai nagyüzem van Magyarországon
A Budapesti Nyilatkozat megvalósítása talán az EU számára is jó alkalmat teremt, hogy újragondolja a zöld átállás programját.
Minden év április 22-én a Bolygónkat, globális értelemben vett hazánkat ünnepeljük. Magyarországon 1990 óta kerül megrendezésre a Föld napja. Ezen a napon megannyi esemény hívja fel a figyelmet a környezeti pusztításokra, a változtatás lehetőségére és helyezi a fókuszt a tudatosabb életre. A világjárvány rengeteg aspektusa rámutatott arra, hogy az ember nincs Föld nélkül, azonban a Föld létezhet ember nélkül.
Sebezhetőségünk a koronavírus-járvány által mindenki számára világossá vált, mely remélhetőleg a kormányokat, vállalatokat és egyéni szinten minden embert további cselekvésre késztet.
A pandémiás korlátozások közepette az igényeinkből leadva, könnyen eltudtuk engedni a jóléti társadalom által nyújtott kényelmi és szórakoztató lehetőségeket. A legnehezebben, az emberi interakciókat és a természet közelségének hiányát viseltük.
A címben szereplő – „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” – jelmondatává vált a Föld napi kezdeményezéseknek. Célja, hogy rávilágítson egyénként is felelősségünk van a környezetvédelemben. A változásokhoz mindenki a maga szintjén tud hozzájárulni.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) online konferencia keretében számolt be nyilvánosan Zöld ajánlásáról, mely június 1-től lép hatályba.
A programot a Greenpeace Magyarország is véleményezte és üdvözli az MNB fenntarthatósági törekvéseit.
Úgy tűnik, abban mindenki egyetért, hogy a cselekvés idejét éljük. Nem lehet tovább homokba dugott fejjel struccpolitikát folytatni a környezetvédelem, a klímaváltozás tekintetében. Az eddigi megfigyeléseket, kutatásokat és az előrevetített disztópia bekövetkeztét meg kell akadályozni. Kezünkben a lehetőség, hogy tudatos döntéseket hozzunk, változtassunk bevett szokásainkon és közösen szemléletváltáson essünk át, annak érdekében, hogy még jó néhány évig a Földön vendégeskedhessünk!
A cikk szerzője Szalga Bogi.