Minisztert csinál Kennedyből Donald Trump
Jön az amerikai egészségügy és élelmiszeripar forradalma?
Az Adatetikai és Innovációs Központ (CDEI) új elemzésében a mesterséges intelligencia és az adatközpontú technológia használatáról olvashatunk, melyben levezetik a digitális technológiák szerepét a világjárvány leküzdésében.
A tavaly júniustól decemberig tartó kutatás 12 000 ember véleményét kérte ki. Az eredmények azt mutatták, hogy a nyilvánosság erősen támogatja az adatközpontú technológia koronavírus-járvány kezelésére irányuló használatát. A válaszadók kevesebb, mint fele szerint a digitális technológia javítja az Egyesült Államok helyzetét, ugyanakkor 39 százalékuk nem biztos benne, hogy a társadalom azt megfelelően hasznosítani tudja.
Az is kiderült, hogy a digitális technológiák használatában a bizalom legfontosabb tényezője a megfelelő szabályok és előírások megléte. Ez sokkal jelentősebb szempont, mint az oktatás, az életkor vagy a demográfiai adatok. A válaszadók közül 42 százalék vélekedik úgy, hogy a jelenlegi előírások és szabályok elegendőek a megbízható használathoz, míg 24 százalékuk nincs megelégedve velük.
A CDEI ezért is sürgeti a megbízható adatirányítás kialakítását, mely hosszútávon kiérdemli az emberek bizalmát. Ez azért is fontos, mert sokan nincsenek tisztában vele, hogy egy adott problémával vagy kellemetlen szituációval kihez tudnának fordulni, ami a kutatásban is megmutatkozott.
Az innováció a kulcs az emberek bizalmához
A jelentés emellett a mesterséges intelligenciával és adatközpontú technológia használatával kapcsolatos tendenciákat és mintákat is bemutatja, melyek a világjárvány idején mutatkoztak meg.
Edwina Dunn, a CDEI elnökhelyettese elmondta, hogy a gazdaság szempontjából az adatközpontú technológiák nagy potenciállal bírnak, ezért a vállalat szerepet vállal annak biztosításában, hogy az Egyesült Királyság olyan megközelítéseket dolgozzon ki, melyben az emberek teljesen megbízhatnak.
Összegyűjtésre kerültek a mesterséges intelligencia felhasználásának azon esetei is, melyeket kifejezetten a világjárvány hatásainak ellensúlyozására alkalmaztak. Ilyen volt például az orvostechnikai eszközök távoli országokba való szállításának kísérlete drónok segítségével vagy az NSH egészségügyi berendezések adatbázisa, melyben könnyen ellenőrizhető az eszközök elérhetősége.
A vakcinagyártók is kihasználják a mesterséges intelligenciát
A Covid-19 vakcinagyártó Moderna a bejelentette együttműködését az IBM-el (International Business Machines), mely során a beadott vakcinák nyomon követésének technológiáján dolgoznak. Így az egészségügyi intézményeket és kormányokat is segítik az információáramlás megfelelő működésében.
A cikk szerzője Pál Fanni.