Azzal párhuzamosan, hogy a COVID-19 vakcina bevezetése és a vírusokkal összefüggő fertőzések, kórházi kezelések és halálozások száma az elmúlt hónapokban csökken, a New York-i Partnerség, ezen a héten közzétett egy felmérést, amely szerint Manhattan legismertebb munkáltatóinak 22 százaléka arra kötelezi a munkavállalókat, hogy térjenek vissza az irodába teljes munkaidőben.
A válaszadók mintegy 66 százaléka azt állította, hogy hibrid munkamodellt alkalmazna, ahol az alkalmazottak a munkahét során az otthoni és az irodai munkakörnyezet között ugrálnak. A válaszadók csupán 9 százaléka gondolja úgy, hogy a munkavállalóknak nem lesz szükségük arra, hogy visszatérjenek az irodába.
A válaszadók becslései szerint Manhattan egymillió irodai dolgozójának csak 45 százaléka tér vissza az irodai környezetbe szeptemberre. Bármelyik modellt választották is a munkaadók, abban, mindenki egyetért, hogy nem kell rohanni az alkalmazottak irodába való visszavezetésével.
Többen pedig úgy gondolják, hogy a vállalatok a vírusjárványokat ürügyként használják arra, hogy a városrészben csökkentsék a vállalati lábnyomukat.
A Colliers legfrissebb jelentése éppen ezt a nézetet támasztja alá. A manhattani irodabérleti díjak zuhannak, az üresen álló és kiadásra váró irodahelyiségek zsúfoltsága közepette, amelyek két évtizedre visszamenőleg, a legmagasabb értéket érték el.
A hibrid munkamodell vagy akár a munkaadók állandó otthoni elhelyezése lehetővé tette, hogy fehérgalléros munkások tízezrei költözhessenek a külvárosi életbe.
A vírusjárvány mélyen megérintette New York város gazdaságát, és hosszú távú következményekkel számol a vezetés. Számos irodai dolgozó fogyasztására támaszkodó kis- és középvállalkozás továbbra is lefelé mutató spirálja látszik az üzleti életben. Manhattan fellendülése az irodai dolgozók teljes visszatérésétől függ, hogy elérjék a 2019-es szintet, amire vágynak, de a reális esély igen csekély rá.
Az amerikai adatokkal párhozamosan a KSH adatai szerint Magyarországon is évről évre nőtt az állandó otthoni munkavégzők száma, de az elmúlt évben hatalmas ugrás volt megfigyelhető. Még 2015-ben 22.890 fő dolgozott rendszeresen otthonról addig ez 2020-ban 101.975 főt jelentett. A hazai vállalatok egyelőre óvatosak a visszatérést érintő kérdésekben.