Bevásároltak a románok: amerikai lopakodók fognak járőrözni a Kárpátokban
32 darab ötödik generációs F–35-ös harci repülőgép érkezik a szomszédos országba.
Daniel Daianu, a román költségvetési tanács elnöke bevallotta, hogy ha túl gyorsan bonyolítják le a makrogazdasági korrekciót, az ismét recesszióba taszíthatja a gazdaságot.
Romániának a következő három-négy évben fokozatos makrogazdasági korrekciót kell végrehajtania, és figyelembe kell vennie mind a kiadások szerkezeti átalakítását, mind az államháztartás bevételeinek növelését – jelentette ki Daniel Daianu, a román költségvetési tanács elnöke csütörtökön.
Daianu szerint fontos, hogy a kormány visszaszorítsa a feketegazdaságot, és növelje az államháztartás bevételeit az adóalap növelésével, az adórendszer átláthatóvá tételével és az adókerülőkkel, adócsalókkal szembeni szigorúbb fellépéssel.
Kifejtette, hogy Bukarest jelentős strukturális államháztartási deficittel kezdte a koronavírus-járvány elleni küzdelmet, hiszen a hiány már akkor meghaladta a 4 százalékot, az idén pedig várhatóan GDP-arányosan 9 százalék lesz. Ez összhangban van ugyan a többi régióban levő fejlődő országéval, de a járvány előtt felhalmozott hátrány jelentősen csökkentette a kormány mozgásterét – magyarázta.
Daianu szerint a román gazdaság teljesítménye 5 százalék körül fog csökkenni az idén, figyelembe véve a járvány második hullámát. Úgy vélte, annak ellenére, hogy az Európai Unióban fel vannak függesztve a költségvetéssel kapcsolatos szabályok a járvány miatt, Romániának magának kell kezdeményeznie a makrogazdasági korrekciót.
ezért meglátása szerint fokozatosan, 2024-ig kell végrehajtani.
Szerinte Romániának nem lesz szüksége arra, hogy hitelmegállapodást kössön a Nemzetközi Valutaalappal, amennyiben lesz egy hiteles korrekciós programja.
A román kormány várakozásai szerint az idén a gazdaság teljesítménye 4,2 százalékkal marad el a tavalyitól, az államháztartás hiánya pedig eléri várhatóan GDP-arányosan a 9,1 százalékot. A jövőre Bukarest 4,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 7 százalékos államháztartási hiánnyal számol.
(MTI)