Először történt ilyen: zajlik az amerikai haditengerészet vizsgálata a saját harci gépük likvidálása után (VIDEÓ)
Kellemetlen incidens történt a Vörös-tenger felett.
Júliusban a vártnál kisebb mértékben ugyan, de nőtt az Egyesült Államok feldolgozóiparának a teljesítménye a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexének a tanúsága szerint.
A Markit felmérése alapján a feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) végleges júliusi értéke szezonális kiigazítással 50,9 pontra emelkedett az előző havi 49,8 pontról. A mutató adatok szűkebb körén alapuló előzetes értéke 51,3 pont volt júliusra vonatkozóan.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági ágazat teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.
Chris Williamson, a Markit vezető közgazdásza azonban azzal együtt is „aggasztóan gyengének” ítélte meg az Egyesült Államok feldolgozóiparának teljesítményét, hogy az év eleje óta első alkalommal fordult növekedésbe.
A Markit véleménye szerint
nem pedig a kereslet élénkülésének. Az új megrendelések beérkezése ugyanis még meglehetősen gyenge, a megrendelésállomány pedig gyors ütemben csökken, ami kapacitástöbblet kialakulásához vezethet. „Biztató azonban az üzleti hangulatindex jelentős javulása” – tette hozzá. „Az elkövetkező hónapokat még ezzel együtt is küzdelmesnek ítélik meg a gazdasági szereplők, és az év végére, vagy 2021-re várják a fellendülés kezdetét” – mondta.
Jelentős javulást mutatott azonban júliusra vonatkozóan az amerikai ISM gazdaságkutató intézet szintén hétfőn publikált feldolgozóipari BMI mutatója. Az ISM mutatója is 50 pont felett tükrözi a teljesítménynövekedést és alatta a teljesítmény zsugorodását, de más módszerrel készül, mint a Markit esetében.
Az ISM júliusi feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe 54,2 pontra emelkedett júliusban a júniusi 52,6 pontról, meghaladva az 53,6 pontos piaci várakozásokat is.
Ellentétben a Markittal, az ISM az új megrendelések nagymértékű növekedését mutatta ki júliusban. Az új megrendelések részmutatója 61,5 pontra emelkedett a júniusi 56,4 pontról. A foglalkoztatás csökkenésének mértéke enyhült, a mutató 44,3 pontra javult 42,1 pontról.
(MTI)