Így változtatta meg a válság évtizede a közgazdaságtant

2019. január 09. 21:54

A magas munkanélküliség költségei sokkal magasabbak, mint azt korábban hittük.

2019. január 09. 21:54
null
J. W. Mason

„A lényeg az, hogy egy olyan gazdaság, amely sok éven át kevesebbet termel, mint amennyire képes lenne, a jövőben is kevesebbet tud majd termelni. Ezt a jelenséget hívjuk hiszterézisnek, amivel Laurence Ball, Summers és Brad DeLong is foglalkozott. A hiszterézis többek között azt jelzi, hogy a magas munkanélküliség költségei sokkal magasabbak, mint azt korábban hittük, viszont a költségvetési költekezés egy recesszióban megtérül, hiszen növeli az elkövetkező évek jövedelmeit és a jövőben beszedett adók nagyságát.”

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csomorkany
2019. január 29. 16:24
Valahogy mostanában kevesebbet szívatják Orbánt amiatt az ígérete miatt, hogy egymillió új munkahelyet teremt. Lehet, hogy betartotta? Lehet, hogy megérte?
Zsaturnuzs
2019. január 17. 03:03
El kellene jutni addig a felismerésig, hogy a "költségvetési költekezés" úgy általában se nem jó, se nem rossz. Lehet értelmetlenül szórni a pénzt, és lehet okosan befektetni. Állami szinten, vállalatoknál, családon belül egyaránt. Nincs abban semmi csoda, hogy a jó befektetés megtérül, az igazán jó befektetés sokszorosan megtérül. Recesszió és fellendülés idején egyaránt. A munkanélküliségnek is van optimuma. A "túl magas" munkanélküliség szokatlanul alacsony, más szóval általában túl magas a munkanélküliség, és ez mindenkinek rossz. Az állam "költekezése" csak az állam adósságát növeli, tartósan, miközben csak rövid távon, átmenetileg, kis mértékben képes csökkenteni a munkanélküliséget. Ráadásul a statisztikák csalókák, gyakran megszépítik a valóságot. Rengeteg a rejtett munkanélküli: közmunkások, állami munkahelyeken lézengők, korán nyugdíjba menekült munkaképes emberek, háztartásbeliek stb. Ennek okai szerteágazóak, és ezeket a problémákat sem lehet megoldani "állami költekezéssel".
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!