Jó politika, rossz közgazdaságtan

2018. október 30. 22:20

A liberálisok nehezen fogadják el, hogy a rossz politika jó közgazdaságtant hozhat létre, és hogy a jó politika is eredményezhet rossz gazdaságpolitikát. Magyarország kiváló példa az előbbire.

2018. október 30. 22:20
Robert Skidelsky

„A liberalizmus híveinek sokszor nehéz elfogadniuk, hogy a populista vagy autoriter kormányok is csinálhatnak jó gazdaságpolitikát és sokszor azt feltételezik, hogy a »szabad piacok« mindig biztosítják a széleskörű jólétet és elszámoltathatóságot. Mindegyikben tévednek. (...)

Rossz politika alatt a xenofób nacionalizmust értem és a hazai civil szabadságok korlátozását, ahogyan azt a populista kormányok vezette országokban látjuk. A jó politika alatt a nemzetköziséget, az önkifejezés szabadságát, az elszámoltatható kormányt értem, ahogyan az a háború utáni jóléti időszakot is jellemezte. Hívjuk őket az egyszerűség kedvéért illiberális és liberális demokráciának.

A rossz közgazdaságtan számomra azt jelenti, amikor engedjük, hogy a pénzpiacok diktálják, mi történik a reálgazdaságban. A jó közgazdaságtan viszont elismeri, hogy a kormány szerepe a választók védelme a nyomorúság, a bizonytalanság és a szerencsétlenségek ellen.

A liberálisok nehezen fogadják el, hogy a rossz politika jó közgazdaságtant hozhat létre, és hogy a jó politika is eredményezhet rossz gazdaságpolitikát. Magyarország kiváló példa az előbbire. Orbán Viktor miniszterelnök alatt az ország egyre autoriterebbé válik. De a kormány gazdasági programja, az »Orbánomics« erős keynesi alapokkal rendelkezik. Ugyanezen az alapon, a jó politika bizonyosan együtt létezhet egy rossz gazdaságpolitikával: az előző brit pénzügyminiszter, George Osborne megszorító politikái több éves stagnálásra ítélték a brit gazdaságot.

A nacionalisták és a liberálisok közül előbbiek számára könnyebbnek bizonyul a szociális védelem politikájának megvalósítása.”

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
triumphator
2018. december 23. 00:07
arról nem én tehetek, hogy az elméleted nem állja ki még 70 év próbáját sem. a termékenységi rátának annyi köze van távolról a gazdaság(politiká)hoz, hogy a jóléti államok lakói nem csinálnak gyereket, hanem felhalmozzák és felélik az általuk megtermelt anyagi javakat (lásd: piacvezérelt individualizmus), míg a szegény nigeri földönfutó meg szaporodik, mint a nyúl, mert nincs más tennivalója és perspektívája sem.
triumphator
2018. december 23. 00:07
szegényednek a nyugat-európai és magyar anyák? honnan veszed ezeket a képtelenségeket?
triumphator
2018. december 23. 00:07
nem egy univerzumban élünk, úgyhogy szerintem én itt most megköszönöm a lehetőséget, hogy bepillanthattam a tiédbe.
vendelin
2018. december 19. 17:49
Tehát xenofób és autoriter, vagyis "rossz politikát" folytató hatalom valahogy mégis képes lehet megvédeni a választóit a nyomorúság, a bizonytalanság és a szerencsétlenségek ellen. Szeretném felhívni a tisztelt szerző figyelmét, hogy a magyar választókat többnyire akkor éri "nyomorúság, bizonytalanság és szerencsétlenségek", amikor éppen az úgynevezett "jó politika" van hatalmon. Ami legkevésbé a választóknak szokott jó lenni. Sovány vigasz, hogy a szerzőnek és elvbarátainak éppen az...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!