Átpolitizált és átláthatatlan
A jól ismert Doing Business rangsor elvileg azt mutatja meg, hogy mennyire támogatja egy ország üzleti környezete a boldogulni igyekvő vállalatokat. Az elemzők többek között megvizsgálják, hogy mennyire nehéz vállalkozást indítani, pénzügyi forrásokhoz jutni, mennyire egyszerű az adófizetés vagy éppen a szerződések kikényszerítése és általában a jogbiztonság egy adott gazdaságban. E szempontok alapján aztán évről évre elkészítik rangsorukat, amelynek az a célja, hogy segítse a világ kormányait az üzleti környezet javításában.
2016 végétől azonban Paul Romer személyében új vezető közgazdásza lett a szervezetnek. Ő azonban észrevette, hogy a lista összeállításának módszerét furcsa módon változtatják meg a készítők. Úgy tűnik, világossá vált számára, hogy az, amit akadémiai virágnyelven csak a „módszertan frissítésének” neveznek, újabb értékelési szempontok gyaníthatóan önkényes, politikailag motivált hozzáadása volt.
Ezért kifejtette, hogy
újra elvégzik a számításokat és publikálják az új – elvileg már megbízható – listákat négy évre visszamenőleg.
Szándékosan lehúzták Chilét
A Doing Business rangsor mögötti módszertani trükközés Romer szerint azzal vált nyilvánvalóvá, hogy Chile 2017-ben az ötvenötödik helyre csúszott le, miközben tíz évvel korábban még a huszonötödik volt a 190 országból álló listán. Nehéz elképzelni, hogy ennyi idő alatt ilyen drámai mértékű romlás következzen be az üzletmenetben, bár az elemzők statisztikai boszorkánykonyhájában mégis sikerült ezt az eredményt kihozni. Annak ellenére is, hogy a Világgazdasági Fórum listáján Chile stabilan a 33-35. helyen állt az elmúlt öt évben.
Chile helyezései érdekes módon szoros összefüggést mutattak azzal, hogy mely párt kormányozza az országot. Amikor a konzervatív Sebastián Piñera üzletember vezette az országot, akkor Chile felfelé ugrált a listán,
amikor viszont Michelle Bachelet szociáldemokrata orvosnő került hatalomra, akkor az ország lefelé kezdett csúszni a rangsorban.
A neves szabadpiaci szószóló, Milton Friedman által is segített egykori chilei diktátor, Augusto Pinochet országában a friedmani liberalizmussal szimpatizálók máig a chicagói professzor közreműködésével létrehozott szabadpiaci reformoknak tulajdonítják a gazdasági sikereket.