Egyfelől, öröm nézni ezeket a színészeket, örömjátékot láthatunk mindenkitől, Tom Hankstől egészen Willem Dafoe-ig. Másfelől viszont az a gond, hogy amíg a rendező filmjei megkülönböztethetők voltak egymástól – gondolok itt a teljes filmográfiájára, az 1996-os Petárdától a 2021-es A francia kiadásig –, addig minden nagyon jól működött, azóta viszont kifejezetten agyzsibbasztóvá vált a rendező túltolt Wes Anderson-kodása. Ami A fantasztikus Róka úrnál vagy A Grand Budapest Hotelnél még üdítő volt, az az elmúlt pár év „filmtermésében” már kissé fásulttá vált – és hát termés ez valóban:
csak az elmúlt két évben két nagyjátékfilm és négy rövidfilm jelent meg Wes Andersontól.
Viszont ilyen is kell. Van egy rendező, aki megbízhatóan szállítja – amúgy színészóriásokkal teletűzdelt – filmjeit, amelyek talán a néző fejében összemosódnak, de kirántanak minket a valóságból, és ideig-óráig visszaadják a gyermeki lelkesedést, naivitást, örömöt és játékot – aztán mindenki megy Isten hírével. Csak az a nagy kár, hogy ami még Budapesten üdítő volt, az Föníciában már csak fásultság.