Fábry Sándor a zsidó és a nem zsidó kabaréról
Az akkori szereplők vajon melyik etnikumot képviselték és melyik etnikumot célozták meg?
Különleges színházi előadás készült a holokauszt 80. emlékévének alkalmából.
Nyitókép: Rosenfeld Dániel Imre főkántor, az előadás kulturális menedzsere
Vagon Naplók címmel készült megható és különleges színházi előadás Kriszt László rendezésében, amely méltó emléket állít Mohácsi Jenő költő, műfordítónak. A nem mindennapi látványvilágú produkció a Kazán István Kamaraszínház előadásában, a holokauszt 80. emlékévének alkalmából kerül bemutatásra a Fészek Művészklubban.
„Mohácsi Jenő egy irodalmi zseni volt, aki rengeteget tett a magyar irodalom és színházművészet európai megismertetéséért.
A bűne annyi volt, hogy zsidónak született, és a vészkorszak alatt élt és alkotott.
Tragikus sorsa igazságért kiált! A dokumentum-drámával munkássága előtte tisztelgünk” – fogalmazott az előadás rendezője.
A produkció nem titkolt célja, hogy bemutassa Mohácsi Jenő munkásságát, valamint a magyarországi vészkorszak emlékezetét a mai fiatal generációknak. Korábban ugyanis még soha senki nem dolgozta fel a – majdhogynem elfeledett – költő verseit és novelláit színpadon.
Arra a kérdésere, hogy reformátusként miért tartja fontosnak, hogy a zsidó irodalmi műveket vigyen színre, Kriszt László elárulta:
A zsidó irodalom nagy múltra tekint vissza, és rengeteg értéket hordoz.
És ami a legfontosabb, mindig az emberre, és annak sokrétűségére fókuszál. Ezen kívül a zsidó irodalomban mindig jelen van valamiféle tanítás, valamilyen bölcsesség közreadásának szándéka.”
A történet 1944. július 7-én játszódik a békásmegyeri pályaudvaron, ahol zsidó munkaszolgálatosok, köztük Mohácsi Jenő is tartózkodik. A szegényes táplálkozás és a rabszolgamunka végül felőrli a költő egészségét;
végül a szerelvény elindul Auschwitz felé – benne Mohácsi Jenővel.
„Mit esznek azon a Mohácsin? Tényleg! Remélem nappalra összeszedi magát, és méltóztatik előbújni a vackából. Még végül itt fordul fel nekem! Minek erőltetik ezt a sokadik felolvasást még itt is? A zsidó kultúra egy szemét, a kutyának sem kell. De ha maguk ezzel akarják tölteni a hátralevő idejüket, Isten neki, csinálják. Csak ne óbégassanak!” – hangzik el az előadás közjátékában.
A produkciót ihlető Mohácsi filozófiai és jogi tanulmányokat folytatott, majd jogi doktori végzettséget szerzett. Még egyetemi évei alatt Komjáthy Társaság néven irodalmi kört szervezett, és részt vett a Tűz című folyóirat alapításában.
1908-ban újságírói pályára lépett, a Pester Lloydnál helyezkedett el. Később a Nyugat 1926-os pályázatán díjat nyert Stella című novellájával. 1936-ban a Kisfaludy Társaság felvette tagjai közé. Szintén tagja volt a lengyel–magyar kapcsolatok ápolására érdekében életre hívott Magyar Mickiewicz Társaságnak is.
Külföldi német folyóiratokban rendszeresen jelentek meg eredeti német nyelvű írásai, versei,
továbbá jelentős energiát fordított klasszikus magyar színművek nemzetközi megismertetésére, amelyeket német nyelvre fordított.
Ilyen volt például Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde című műve, Madách Imre: Az ember tragédiája vagy Katona József: Bánk bán című alkotása.
Halála körülményeiről az előadás így emlékszik meg:
„Nem hiszem, hogy pár percnél több idő telt volna el, de a német őr mozdulatlan maradt. És a vagon lassan elindult. Mohácsi Jenő 1944-ben, deportálás közben, útban Auschwitz felé hunyt el, a Békásmegyerről induló vonat lezárt vagonjában.
Holtteste sosem került elő.”
„A vészkorszak alatt egy egész zsidó generáció pusztult el, a kulturális veszteségeket pedig azóta sem sikerült feldolgozni és pótolni, de nem is lehetett hiszen »a mindenkori kultúra, a társadalom láthatatlan összetartó-összekötő szövete« végletesen megsérült” – fogalmazott az előadás témája kapcsán a rendező.
Hozzátette azt is:
„Fontos, hogy emlékezzünk és emlékeztessünk!”
* Premier: június 23-án 15 órakor a Fészek Művészklubban.