Elég publikálási felület van hazai íróknak? Van hely a kisprózának?
Nézőpont kérdése. Ha valaki nagyon szeretné publikálni az írásait, biztosan talál rá módot. Ha más nem, valamelyik magánkiadással foglalkozó cégen keresztül, sok pénzért és gyenge minőségben, az ismerősein és néhány kezdő, bepalizott bloggeren kívül pedig gyakorlatilag senki nem fogja olvasni. Ha hasonlóan elszánt az illető és még tehetsége is van, eljuthat egy rendes kiadóhoz is, ami szintén nem egy egyszerű menet, cserébe viszont megkapja mindazt a professzionális gondoskodást, a szerkesztéstől minőségi borítóig, amire egy regénynek szüksége van ahhoz, hogy olvasható legyen és meg is vegyék.
Ami a kisprózát illeti, nagyjából egy magazin és pár, alkalmanként megjelenő antológia létezik, mint offline publikálási felület. Ha az ezekben olvasható novellák és kisregények minőségét nézzük, jogosan gondolhatnánk, hogy hely az van bőven, mert nagyon ritka az olyan antológia, amiben az írások húsz százalékánál több a tényleg színvonalas munka. Viszont a tartalomjegyzékeket lapozgatva feltűnhet, hogy mindig ugyanazokkal a nevekkel lehet találkozni, amiből arra következtethetünk, hogy új szerzőként nehéz bejutni, és valószínűleg nem a tehetséggondozás az elsődleges szempont ezeknél a kiadványoknál. Online viszont nyugodtan lehet próbálkozni, ha valaki jó, arra fel fognak figyelni és a híre eljut a kiadókhoz is, illetve ennél eggyel közvetlenebb megoldás, ha valaki pályázatokra küldi be az írásait.
Vannak-e intézményei a hazai fantasztikus irodalom íróinak, rajongótáborának, és ezek megfelelnek-e az igényeknek?
Fogalmazzunk úgy, hogy léteznek találkozók, egyéb rendezvények, díjak, szaksajtó és talán még táborok is (ezek többnyire csak egy adott társaságnak szólnak), az viszont más kérdés, hogy ezek mennyire felelnek meg az igényeknek. Mérvadó magyar SF/F díj nem létezik, a rendezvények fragmentáltak, sokszor kérdéses színvonalúak és nincs olyan, ami lefedné a teljes hazai SF/F szcénát. Klasszikus értelemben vett szaksajtó sincs, de ez nem feltétlenül probléma, a bármilyen témával túlságosan „szakmai” szinten foglalkozók hajlamosak érthetetlenül komolyan venni magukat és egy idő után elzárkózni a „laikusok” elől, informális keretek között sokkal élvezhetőbb az egész.