Hogy változott a fantasztikus irodalmi közeg az elmúlt években? A Mandiner.sci-fi első születésnapjára arra kértünk egy sor, a sci-fi-, fantasy- és horrorközegben aktív írót, szerkesztőt, bloggert és olvasót, hogy értékeljék a magyar fantasztikum helyzetét 2016-ban.
Aki válaszol: Ferencz Anita könyvblogger.
*
Amikor megkaptam a felkérést, hogy írjak a hazai sci-fi és fantasy irodalom helyzetéről (én most ezzel a két területtel kívánok foglalkozni), úgy gondoltam, azzal fogok kezdeni, hogyan is csöppentem bele ebbe a közösségbe vagy közösségekbe.
Körülbelül 9 évvel ezelőtt kezdtem el járni az SFportal sörözéseire, ahol az ember találkozhatott írókkal, kiadói emberekkel, bloggerekkel és mezei olvasókkal egyaránt. Azokban az években, amikor jártam ezekre a találkozókra, eljutottam pár eseményre is, mint a HungaroCon, amit akkor még Salgótarjánban rendeztek meg, vagy a Sci-fi nap, amelyre 2008-ban még a MOM Parkban került sor. Én mindig nagyon élveztem ezeket a rendezvényeket, ekkor értek az első olyan élmények, hogy milyen jó is azokkal találkozni, akik hasonló érdeklődésűek, akik nem néznek az emberre ufóként, mert lány létére szereti a sci-fit és fantasy-t.
Aztán valahogy én elsodródtam ettől a társaságtól, megjelent a Moly, ami egy teljesen új felületet adott a könyvekről való kommunikációban, és itt kezdett el formálódni egy mag, akik a fantasztikus irodalom köré szerveződtek. 2014 óta minden hónapban van egy sörözés, amin összegyűlnek a tagok, és kibeszélik a legfrissebb pletykákat és megjelenéseket.
Elgondolkodtam rajta, hogy vajon ez a mai társaság mennyiben más, mint az, ahol én először megfordultam, és mennyit és hogyan változott a hazai fantasztikus élet az elmúlt években. Amit én pozitív változásként észlelek, hogy mintha egyre több ember lenne nyitott arra, hogy sci-fit és fantasy-t olvasson és igény is van arra, hogy ezek az emberek megismerjék egymást, virtuális és valós közösségeket hozzanak létre. Ezt persze elősegíti az is, hogy egyre több színvonalas regény, novella lát napvilágot ezen a két területen. Persze van még mit behozni a több évtizedes lemaradásból, de egyre több jeles szerző szinte egész életműve kapható magyarul, és a különböző külföldi díjaknál sem pislog most már annyit az ember, hogy milyen regényekről van szó, mert ezek egy jó része már magyarul is megjelent. Ráadásul egyre több ezen a területen alkotó magyar szerző tűnik fel, akik akár nemzetközi színtéren is képesek lennének megállni a helyüket.