Ízekre szedték a Facebookon Magyar Péter pezsgős sztoriját
Nem értettek egyet a baloldali politikus magyarázatával.
Lehet-e egy ezer forint alatti jobb egy ezer fölöttinél? Felismerhető-e vakon a Hungaria Extra Dry? Ugyanazt a pezsgőt isszuk újra meg újra? Hét darab kétezer forint alatti pezsgőt kóstoltunk meg, hogy eldöntsük, melyiket ajánljuk leginkább olvasóinknak. A Mandiner karácsony előtti pezsgőtesztjének első része.
Szerkesztőségünk decemberben pezsgőtesztet tartott, ahol a Mandiner szerzői, szerkesztői, vendégei (köztük egy holland ifjúsági országútikerékpár-bajnok) és meghívott borszakértők kóstolták a meghívásunknak eleget tevő hazai pezsgőpincészetek lapunknak küldött pezsgőit. Az, hogy nem csak szakértőket ültetünk le az asztalhoz, nemhogy nem véletlen, hanem kifejezett szándékunk: teret szeretnénk adni a laikus véleményeknek is, hiszen a borok vásárlóinak, fogyasztóinak többsége nem WSET-vizsgával a zsebében választja ki a boltban, mit iszik aznap este. A kóstolás vakon zajlott, a pontozás a Művelt Alkoholista blog által lefektetett tízpontos rendszerben történt.
Három kategóriában három kóstolópanel értékelte a pezsgőket: a mindennapok pezsgői panel során a széles körben elérhető, 2000 forint alatti termékeket néztük meg alaposabban, a komoly pezsgők panelben a palackos erjesztésű és érlelésű, gasztronómiai igénnyel készített italokat vizsgáltuk, az édes pezsgők blokkjában pedig minden olyat, ami nem száraz. Ez a cikk a mindennapok pezsgőiről szól, idővel jön a többi is.
Mit kóstoltunk?
A 2000 forint alatti kategóriában két komoly hazai szereplő versenyzik a vásárlók kegyeiért: az egyik a magyar pezsgőpiac legnagyobbja, a Törley Pezsgőpincészet, a másik az izsáki Royalsekt Zrt., akik többek közt a Szent István pezsgővel és a Szovjetszkoje Igrisztojéval vannak jelen a boltok polcain. A tesztre mindkettejüktől kértünk mintát, ám közülük csak a Törley bocsátott rendelkezésünkre egy kisebb sort.
Fontos tudni, hogy a 2000 forint alatti pezsgők javarésze tartályos erjesztéssel készül (hívják őket ezért tankpezsgőnek is), ám a kategória 2000 forinthoz közelebbi részén már komolyabb, transvasée-eljárással készült, vagyis palackban erjesztett, majd később tartályban egalizált és továbbkezelt italok is vannak. Akadt pár meglepetés!
*
Hatodik hely: Hungaria Extra Dry. 3,7 pont.
Meglepetésként ért az ikonikus kékcímkés pezsgő utolsó helye. Úgy néz ki, azóta, hogy lekerült róla a magyar címer, nincs szerencséje. Összesítésben 3,7 pontot kapott: 2 pont volt a legrosszabb, 7 pont a legjobb értékelés. Nézzünk pár értékelést.
– Populáris pezsgő, korrekt partiital.
– Friss, akár a tavaszi szél. Az ízét sokáig lehet még érezni.
– Jó az illata, íze kicsit savanykás, semleges. Baráti beszélgetésekhez tudom elképzelni, nem annyira az ünnepekre.
– Ellenszenves kesernye, agresszív bubik, a cseres-kocsányos durvaságon a cukor sem segít.
– Nem teljesen tiszta íz, citrus, virág, szőlőcukor. Lecsengése nem szép, kellemetlenül hagyja el a szájat.
– Komolyabb, teltebb íz, szép összhang. Nagyon tetszik!
Ötödik hely: Törley Orfeum rozépezsgő. 3,8 pont.
A javarészt pinot noirból készült palackos erjesztésű rozépezsgő rózsaszín címkéjével már messziről látszik a boltok polcain. Holtversenyben lett ötödik. A legalacsonyabb pontszáma a 2 pont volt, a legmagasabb az ötös.
– Elég erős habzás elsőre. Az íze, mintha rózsaillatot kombinálnánk frissen sütött, vagy még nem egészen készre sütött kenyérrel – ami jó.
– Aldehidet és édességet érzek. Szép bubi, jó érettség. Rendben van, sőt.
– Epres, tuttifruttis, kesernyés íz, sok buborék.
– Kellemes rozépezsgő tömegfogyasztásra, nem kiemelkedő.
– Kihívás. Vajas, keserű, de legalább markáns.
Ötödik hely: Hungaria Grande Cuvée. 3,8 pont.
A Hungaria-pezsgőcsalád exportslágere testvére, az Extra Dry fölé magasodott. A legalacsonyabb pontszáma a kettes volt, a legmagasabb a hatos.
– Szép savszerkezet, picit fémes íz, több mélységet elbírna.
– Fűszeres. Fahéjra és borsra emlékeztet, a buborékokat soknak találom.
– Jobb az íze, mint az illata. Ez egy száraz pezsgő, amilyennek lennie kell.
– Kissé gyanúsan túlkénezett illat, mintha valamit takargatnia kellene. Ízben nem túl intenzív, de hibája nincs. Jó textúra, habzás szinte szép, alkohol kicsit kilóg.
– Citrusok, komoly savhangsúly. A buborék nem sok, de erősen csipked.
– Szigorú, visszafogott illat. Kemény, felnőttes száraz pezsgő.
– Göncz Árpád temetése jut róla eszembe. Vagy egy szilveszter apósoméknál.
– Semleges illat, szép habzás, alappezsgő a diszkóban.
Negyedik hely: BB száraz. 4 pont.
Ezzel a pezsgővel kezdtünk, belövő italként gyanúsan jól szerepelt a házibulik, a Deák téri nyári esték és az éjjel-nappali boltok hűtőinek kedvence. A legalacsonyabb pontszáma a hármas volt, a legmagasabb egy ötös.
– Gyorsan elillanó íz, szappanos-tusfürdős durvaságú habzás.
– Kellemes buborékok. Gyerekkorom pezsgős süteményére emlékeztet.
– Jobb az illata, mint az íze, mert érzek egy fura mellékízt. Kellemesen gyöngyözik, már-már édesnek érzem. Otthoni használatra.
– Kissé aldehides. Sajnos elég oxidált. A bubi tankpezsgőkhöz képest teljesen rendben van, kissé kevés, de oké. A cukor bőven van mérve, de elmegy. Igaziból soha rosszabbat, ha ez olcsó (és minden bizonnyal olcsó).
– Hibátlan almás, virágos íz. Buborék nincs sok, de kellően apró. A magasabb cukor lággyá teszi, sima, egyszerű pezsgő.
– Hívogató illat, szép erős szín. Első randevúra jó lehet fiataloknak.
– Nem tetszik az illata, szinte szénsavmentes, nem tűnik száraznak.
– Nagymamának ajánlanám.
Harmadik hely: Hungaria Irsai Olivér különkiadás. 4,2 pont.
A Hungaria minden évben kijön egy limitált kiadású fajtapezsgővel. Volt már viognier, zenit, zöldveltelini, idén egy irsaival rukkoltak ki. Dobogós lett. A legalacsonyabb pontszáma a három volt, a legmagasabb a hat.
– Alkoholos traubiszódás-tuttifruttis üdítő.
– Túl sok az alkohol, túlságosan édes a hatás. Olyan, mintha valami édes pálinkát vízzel és ammóniával kevertek volna össze.
– Remek, gyümölcsös illat és íz. Túl sok a szén-dioxid. Szárnyas húsételekhez tudom elképzelni egy karácsonyi estén mondjuk, inkább otthoni használatra ezt is egy ünnepnapon.
– Itt is kis aldehidet érzek. Furcsa illatosság (aromatikus fajta?). Elég csípős habzás.
– Rágógumis, tuttifruttis, epres, citrusos illat. A cukor magas, megrántja az utóízt, kicsit összehúzza a szájat.
– Komoly, kellemes, telt illat, összhangban az ízével. Nagy élmény.
– Ilyesmivel koccinthat az ébredő francia szélsőjobb.
– Rágós, édes illat, íze szuper. Túl sok a szénsav. Szilveszterre, szülinapra simán.
– Érdekes, izgalmas illat. Nagyon pezseg. Adom.
Második hely: Törley Gála Sec. 4,5 pont.
Nem hittem volna, hogy egy tartályos erjesztésű pezsgő beelőz akár csak egy palackban erjesztettet, de hölgyem és uraim, az élet csupa-csupa meglepetés! A legalacsonyabb pontszáma a kettes volt, a legmagasabb a hatos.
– Komplex, briósos íz. Ha ez egy tankpezsgő lesz, bizony csodájára járok.
– Picit keserű, de semmi különös.
– Diós illatot érzek, valamiért egy Esterházy-tortára asszociálok.
– Jó savak, kellemes egyensúly, finom habzás, tuti, hogy transvasée. Egész jó hossz, tetszik a műfajon belül. Itt is van illatos szőlőfajta, de jobban integrálódik.
– Citrus, virágok, kenyérhéjasság. A testhez képest sok a cukor, lágy, csajos.
– Tiszta. Ez az első szó, ami eszembe jutott róla. Egyszerű, könnyen definiálható: jó vagy nem jó. Szerintem jó. Itatja magát.
– Enyhén élesztős illat, habfürdő-szerű, jó értelemben vett semleges íz.
– Kellemes. Ilyen egy jó pezsgő, 1500-1800 forintot adnék érte.
Első hely: Törley Casino Sec. 5,3 pont.
A tesztgyőztes egy palackos erjesztésű, transvasée-eljárással készült pezsgő. Négy pontnál kevesebbet senkitől se kapott, de hétnél többet se.
– Komolyabb darab, a palackos erjesztés adta kifinomultabb ízjegyekkel.
– Igazán szép buborékok. Az őszi levélhullás illatára emlékeztet, vagy mintha sütőtököt kombinálnánk narancshéjjal.
– Ugyanazt a pezsgőt isszuk újra és újra? Unalom!
– Pont jó. Ünnepi alkalmakra megvenném. Nemzetközi klasszis pezsgőt nem ittam még, így annyi pontot nem adnék, mint egy nyerspezsgőre, de ez nagyon rendben van.
– Klasszikusan öttusázó alkat. Semmiben nem emelkedik ki, de összességében megnyerő.
– Sok, apró buborék, jót játszanak a szájban. Alma, citrus, virágok, szép savak, jó inni. Tippem: Hungaria Extra Dry.
– Almaerdő a végtelen alföldi rónaságban.
– Diszkrét illat, kellemes bizsergés, barátságosan neutrális íz. Elegáns.
– Gyönyörűen tiszta szín, szép illat, ízben is jó, de nekem ez is kicsit alkoholos.
*
A kóstoló végén, amint világossá vált, mely sorszám mely pezsgőt takarta, sokan meglepődtek a végeredményen. A legnagyobb visszhangot a Hungaria Extra Dry – amely több tesztelő személyes kedvence – gyenge szereplése kapta, de a száraz BB-pezsgő és az 1000 forint alatti Törley Gála Sec jó szereplése is egy olyan mozzanat, amit tipikusan csak egy előítéletek nélküli vakkóstoló tud produkálni. Azt azonban ne feledjék, az emberek ízlése és ízlelése nagyon különböző, simán lehet, sőt valószínű, hogy más időpontban vagy más társasággal történő kóstolás során a végeredmény is változik.
Hamarosan lerántjuk a leplet kedvenc komoly pezsgőinkről is. Maradjanak velünk!