Mi köze a poszméheknek az intelligens közlekedéshez, hogyan alkalmazhatók az evolúció csodái járművek egymás közötti kommunikációjára?
2015. november 23. 16:00
p
0
0
0
Mentés
A Worcester Műszaki Intézet kutatói a poszméhek navigációját tanulmányozzák. Az állatokról begyűjtött információkkal az okosautók működését akarják biztonságosabbá tenni.
A projekt az összekapcsolt járművek egymás közötti kommunikációjára keres megoldásokat. Az autók sebességről, útirányról, célokról cserélnék ki adataikat, amelyekkel a vezető és a gyalogosok biztonságát növelnék.
Azért választották a poszméheket, mert ezek az állatok információkat osztanak meg egymással, utána pedig egyénileg cselekednek. Robert Gegear biológus a táplálkozási szokásaikat vizsgálja, Alexander Wyglinski informatikus az adatok alapján készít modelleket összekapcsolt autók számára.
„Az evolúció megtanította a túlélést ezeknek a rovaroknak. Mi csak kölcsönvesszük, amit az anyatermészet tökélyre fejlesztett” – nyilatkozta Wyglinski.
A tényleges alkalmazás előtt létrehoznak és tesztelnek egy, a poszméhek adatain alapuló autóhálózatot. Fejlesztésük hasznosulására öt éven belül kerülhet sor.
Kamionok ütközése miatt szerda hajnalban mindkét irányban lezárták az M5-ös autópályát a 97-es kilométernél, a forgalmat Kecskemétnél és Kiskunfélegyházánál terelik.