Parajd: így pusztult el az ezeréves magyar örökség órák alatt

Helyi forrásunk szerint „a bányászok sírva jöttek ki” az árvízben összeomló parajdi bányából, ahonnan már Szent István emberei is termeltek ki sót.

Böjte Csaba megható történettel emlékezett meg a kétezer éves bányáról, de még egy népszerű énekesnő is reagált a szomorú hírre.
Ahogy korábban a Mandiner is beszámolt róla, a székelyföldi árvizek hatalmas pusztítást végeztek a parajdi sóbányán, amelyet a teljes pusztulás veszélye fenyeget, mivel a só gyorsan oldódik a vízben. Ezáltal hamar eljöhet egy pont, ahonnan már nem lesz visszaút.
Ezt is ajánljuk a témában
Helyi forrásunk szerint „a bányászok sírva jöttek ki” az árvízben összeomló parajdi bányából, ahonnan már Szent István emberei is termeltek ki sót.
A több mint ezer éve használatban lévő bánya tragédiája megrendítette a Székelyföldi és az anyaországi lakosságot egyaránt, több híres ember közösségi oldalán reagált a szomorú fejleményekre, felidézve saját személyes élményeit a mára már nemzeti örökségnek számító létesítménnyel kapcsolatban.
Böjte Csaba megható videóval reagált a katasztrófa hírére, és felidézte, korábban az árvaház lakóival és más gyerekekkel karácsonyi ünnepségeket tartottak a bányában, ahol nagyjából 4-5 ezer gyerek volt jelen.
„Kedves vendégeke hívtunk. Volt mindig zene, ünnepség, Mennyből az angyal” – idézte fel a többéves hagyományt, majd elérzékenyülve hozzátette –
„szomorú tudni azt, hogy jó időre, talán örökre, ezeknek a lehetőségeknek befellegzett.”
A videó végén egy imát is elmondott a parajdi sóbányáért és az ott lakókért.
Vujity Tvrtko, horvát származású riporter is napok óta követi a parajdi fejleményeket, és szomorúságát fejezte ki a sóbányát érintő tragédia miatt.
„Az utolsó csata is elveszett Parajdon…” – kezdte a legutóbb posztolt bejegyzést, és hozzátette, a sóbánya, abban a formájában, ahogy megismertük, már nem létezik.
„Jönnek a kivizsgálások, esetleg a felelősségre-vonás, a megye, a civilek, a román állam bizonyára tesz majd valamit, de a Sóvidék ikonikus helye, a magyarság történelmi öröksége, Erdély kincsesbányája, sok beteg ember reménye -jelenlegi formájában- meghalt!” – foglalta össze, majd megállapította,
talán nincs élő ember, aki tudná, vajon feléled-e újra.
„Remélem és imádkozom a csodáért” – zárta a Facebook-bejegyzést.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor is folyamatosan reagált az aktuális fejleményekre. Ő az érzelmi szempontok helyett a praktikumokra koncentrált, és emlékeztetett: jelenleg két fontos feladat van, egyrészt támogatást szerezni a bukaresti vezetéstől a turizmusból élők, a helyiek és a sóbányában dolgozók támogatására, valamint odafigyelni az ott élők biztonságára.
Keresztes Ildikó, erdélyi származású énekesnő megtörten nyilatkozott a Borsnak a hír hallatán.
„Erdélyi lányként mit mondjak? Szóhoz sem jutok. Rettenetesen aggódom. Engem rengeteg emlék köt Parajdhoz, voltam ott vagy négyszáz alkalommal. A barátaim folyamatosan küldik a híreket, én pedig csak sírni tudnék... Fáj a szívem a bányáért, a településért, az erdélyiekért”
– idézi a lap.
Nyitókép: MTI / Veres Nándor