Az észak-koreaiaknak is vannak „rangerei”, „SAS-katonái”
Céltudatosak, lojálisak és jól képzettek, kár lenne lebecsülni az oroszokat segítő alakulatokat.
A kárpátaljai Badaló nyüzsgő kis gyermekserege mindennél jobban várja a karácsonyi angyalt. Kívánságaikat pedig nem is akárkik teljesítik…
„Csak az adventi gyertyák égnek a badalói Édenkert református óvodában. A hangulatos idillt a szándékon túl a kényszer is adja. Aggregátorok zúgása hallatszik szerteszét Kárpátalján. A szolgáltató minden rendszer vagy jelzés nélkül kapcsolja le a településeket a hálózatról, így az intézményben áramfejlesztőkkel próbálják átvészelni a hiányt.
Nagy nehézség ez, mivel a legtöbb helyen a konyhai eszközök is elektromosak, így azokat nélkülözve kell az étkeztetést megoldani. De vissza az oviba! Gyerekek énekelnek. A szöveg ismerős, ám ebben a kényszerű félhomályban sokkal valósabb tartalmat nyernek a jól ismert sorok: »kicsiny kis fényemmel világítani fogok«” – így emlékszik vissza Márton Gergely, a Dunántúli Református Egyházkerület munkatársa tavalyi kárpátaljai útjukra.
Idén sincs ez másként a háború árnyékában. A lassan két éve tartó orosz–ukrán háború frontvonalai nem érték el Kárpátalját, ám közvetett hatásai sújtják az eddig is nehéz helyzetben élő magyar közösséget. Az állandósuló áramkimaradások és légiriadók mellett a vízszolgáltatás, illetve az áru- és üzemanyag-ellátás is akadozik. A kárpátaljai magyarok a legnehezebben mégis talán a családok szétszakítottságát viselik, hiszen a hadköteles korú férfiak közül többen az anyaországba vagy nyugatra menekültek a folyamatos sorozás elől.
A Magyar Református Szeretetszolgálat 2006-os fennállása óta évente több tízezer rászorulót támogat Kárpát-medence-szerte, a szolgálathoz évről évre adományozók ezrei csatlakoznak. Az adventi időszakhoz érkezve négy Veszprém megyei óvoda összefogásának köszönhetően több mint száz kárpátaljai kisgyermek karácsonya válhat örömtelibbé.
Közülük most a magyarországi Alsóörs és a kárpátaljai Badaló történetét mutatjuk be röviden, e láthatatlan kötelék ugyanis megmutatja, az ajándékozás ereje miként sokszorozódik meg a háború árnyékában. Kálmán Csaba lelkipásztor a Magyar Református Szeretetszolgálat munkatársaival közösen a múlt évhez hasonlóan szerette volna boldogabbá tenni a badalói Margaréta és Édenkert óvoda gyermekeinek karácsonyát.
A Beregszásztól mindössze tíz kilométerre található településen a Kárpát-medencei óvodafejlesztési pályázat segítségével nemrég sikerült új óvodát építeni. A református fenntartású intézményben mindent megtesznek azért, hogy a kicsik még ezekben az időkben is gondtalan gyermekek maradhassanak. Kálmán Csaba elmondja: a szeretetszolgálat a háború kezdete óta számos olyan programot indított, amely kifejezetten a Kárpátalján élők támogatását, megsegítését helyezi fókuszba. „Ezt mind azért tesszük, hogy a Kárpátalján élők minél jobban érezzék: nincsenek egyedül a bajban” – fogalmaz.
A Magyar Református Szeretetszolgálat felhívásához csatlakozva az Alsóörsön működő Napraforgó óvoda s annak apró lakói idén is vállalták, hogy teljesítik negyvenöt badalói óvodás karácsonyi kívánságait. A kicsik az ajándékok mellett rajzolnak és üzenetet is küldenek kárpátaljai társaiknak.
„Sajnos ezek a kárpátaljai gyerekek sokáig nem élvezhették a nyugodt óvodai életet a háborús helyzet miatt. Nagy szegénységben élnek, ezért mindennél jobban várják a karácsonyi angyalkát. Az ott élő és dolgozó óvó nénik segítségével eljuttatták hozzánk kívánságaikat, megírták, mit szeretnének kapni az angyalkától karácsonyra” – mondja lapunk megkeresésére Csiszárné Huszár Judit, az alsóörsi óvoda vezetője. A gyakorlatban ez úgy nézett ki, hogy az intézmény bejáratánál elhelyezett táblázatból az előző hónapokban mindenki kiválaszthatta, kinek a vágyát szeretné teljesíteni. Egy-egy drágább ajándékhoz akár több család is összeállhatott.
„Büszkék vagyunk arra, hogy a szülők és a gyerekek ennyire együttműködő és lelkes partnerek voltak a kívánságok teljesítésében. Rövid időn belül az intézmény dolgozóinak és a szülők támogatásának köszönhetően sikerült minden kisgyermek angyalkához eljuttatott kívánságát teljesíteni” – meséli Huszárné Csiszár Judit, majd hozzáteszi, természetesen a gyermeket nevelő pedagógusokra is gondoltak, őket is meglepték néhány aprósággal.
„Törekszünk arra, hogy óvodásaink empatikus magatartása minél inkább fejlődjön, így a mindennapi tevékenységeink során és az óvodai beszélgetőkör alkalmával szóba került a nehezebb helyzetben élő fiatalok élete is. Az a tapasztalat, hogy a gyermekek általában tisztában vannak a körülöttünk lévő világ eseményeivel, így megpróbálják a maguk módján megfogalmazni a gondolataikat és viszonyukat a háborúval kapcsolatban is” – árulja el az intézményvezető annak kapcsán, hogy mit és mennyit tudnak az óvodások nehéz sorban lévő szomszédos országbéli társaik körülményeiről.
Huszárné Csiszár Judit a jótékonykodás során sok megható történettel találkozik. Mint elmeséli, volt olyan kisgyerek, aki még a saját zsebpénzét is felajánlotta az ajándékok megvásárlására. Pápai Szilvia, a badalói óvoda vezetője pedig kiemeli: ez a támogatás nem csupán a gyermekeknek, de a szüleiknek is hatalmas öröm.
A csomagokat a Magyar Református Szeretetszolgálat juttatta el Kárpátaljára, ahol a badalói óvodások rövid karácsonyi előadással fogadták a hozzájuk érkező vendégeket. Mint Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspöke megjegyzi: „ez az ajándékozás azt is szimbolizálja, hogy az egész Kárpát-medence összefog a kárpátaljai magyarokért”.
„Hálásan köszönjük az óvodások és családjuk, valamint az intézmények csatlakozását, hogy szívügyüknek tekintik a kárpátaljai kisgyermekek kívánságait!” – fogalmaz a szeretetszolgálat.
Nyitókép és fotók: Magyar Református Szeretetszolgálat, Kiszó