Tényleg van ilyen? – ismét rácsodálkozott a világ Afrikára

„Még soha életemben nem tapasztaltam ilyet.”

Háborús övezet lett Párizs az Afrikai Nemzetek Kupája vasárnapi focidöntője után. Egy portál szerint ami sportünneplésnek indult, órákon át tartó rendbontássá vált: megbénult a forgalom, rendőri beavatkozások történtek, könnygázt vetettek be, menekülő tömegek rohantak – Franciaország szimbolikus szívében.

Ahogy azt a Mandiner is megírta, egészen szürreális jelenetek közepette dőlt el az Afrikai Nemzetek Kupája (AFCON). Szenegál labdarúgócsapata előbb levonult a pályáról, majd 10 perc után visszatért oda, és miközben a szurkolói összecsaptak a biztonságiakkal, a hosszabbításban legyőzte a házigazda Marokkót, amelynek egyik legnagyobb sztárja, a Real Madrid csatára, Brahim Díaz elhibázott tizenegyese (Panenka-mozdulattal akart túljárni Edouard Mendy eszén) az ország első számú közellensége lett.
Ezt is ajánljuk a témában

„Még soha életemben nem tapasztaltam ilyet.”

A szenegáli válogatott sikerét nemcsak az afrikai országban ünnepelték meg, hanem a franciáknál is. A párizsi rendőrség már a döntő előtt tiltott minden gyülekezést a sugárúton és környezetében, valamint a pirotechnika használatát is, tekintettel a korábbi AFCON-mérkőzések után tapasztalt rendbontásokra – jegyzi meg a tenyek.hu.

Az afrikai bevándorlók spontán ünneplését azonban ezúttal is vandalizmus kísérte. A hatóságok
is bevetettek a tombolás és rombolás megfékezése érdekében.
Az APT YouTube-ra feltöltött videójában káoszról számolt be Párizs utcáin.
A Slavic Networks X-bejegyzése közben arra hívja fel a figyelmet, hogy az előzmények ismeretében borítékolható volt az újabb balhé. A poszt úgy fogalmaz, hogy miközben Brüsszel „értékekről” és „integrációról” oktatja Kelet-Európát, Párizs vasárnap este egy bukott állam képét mutatta.
Ami sportünneplésnek indult, órákon át tartó rendbontássá vált: megbénult a forgalom, rendőri beavatkozások történtek, könnygázt vetettek be, menekülő tömegek rohantak – Franciaország szimbolikus szívében. Nem Varsóban. Nem Budapesten. Nem Belgrádban. Párizsban. Az Európai Unió kirakatfővárosában
– folytatódik az írás. A szerző hozzátette: a párizsi rendőr-főkapitányság már napokkal korábban betiltotta a gyülekezést, a tűzijátékot és az ünneplést a Champs-Élysées-n, pontosan azért, mert az Afrikai Nemzetek Kupája korábbi meccsei erőszakkal, vandalizmussal és összecsapásokkal végződtek. „Pénzbírságokat helyeztek kilátásba, lezárták az Arc de Triomphe környékét, és jelentős rendőri erőket vezényeltek ki. És mégis megtörtént.”

A portál szerint az egyik legkényelmetlenebb tény, hogy Franciaország ma emberek millióinak ad otthont, akik érzelmileg erősebben kötődnek Afrikához, mint Európához – ezt a vasárnap este ismét bebizonyította.
Legyünk egyértelműek: ez nem a Balkán. Ez nem Lengyelország. Ez nem Magyarország. Ez Franciaország. Az EU magja. »Mintademokrácia«. És mégis, Párizs úgy nézett ki, mint egy kijárási tilalom alatt álló város.
Az oldal felteszi a kérdést: Meddig fog az EU úgy tenni, mintha ez „normális” lenne? Kiemelik, ez a történet nem Szenegálról vagy Marokkóról szól, szerintük Brüsszel kettős mércét alkalmaz (példának a levízágyúzott európai gazdákat hozzák fel), és ezt most már mindenki láthatja.
Nyitókép: SEYLLOU / AFP