A Pressman-korszak vége: Szijjártó is részt vett az amerikai függetlenség napja alkalmából rendezett ünnepi fogadáson

Trump hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést – jelentette ki a külügyminiszter.

A volt nagykövet ezúttal a New York Times oldalán jelentetett meg véleménycikket, amiben azon ijedezett, hogy Trump olyan mint Orbán, és méltatta a budapesti Pride-ot, ahol szerinte fiatal melegek tömegei vonultak fel.
David Pressman a leváltása óta rendszeresen szerepel az amerikai főáramú médiában, ahol azzal ijesztgeti a nézőket, hogy Amerika is a magyar útra léphet. Ennek a turnénak legújabb állomásaként a New York Times-ban jelentetett meg egy véleménycikket, amelyben azon sopánkodott, hogy hiába tért haza Amerikába, ha egyszer Donald Trump pont olyan, mint Orbán Viktor.
Orbán Viktor Magyarországának legutóbbi amerikai nagyköveteként gyakran megkérdezik tőlem, hogy ismerősnek találom-e a Trump-kormány taktikáját és politikáját. A rövid válasz: igen.
„De a fontosabb – és nyugtalanítóbb – kérdés az, hogy az amerikaiak reakciója is ismerősnek tűnik-e” – kezdi publicisztikáját az ex-diplomata.
Állítása szerint nem az „erős emberek” a legnagyobb bűnösök, hanem azok, akik igazolják és felmentik őket. A cikkben szidja a magyar bírókat, amiért nem szólaltak fel Orbán Viktor ellen, valamint a magyar üzleti világ vezetőit, amiért szintén nem tiltakoztak az ellen, amit ő „demokratikus összeomlásnak” nevez.
Pressmannek nincs jó véleménye a magyar lakosokról sem: akiknek nincs hatalma azok is csak „időnként tüntettek”, akiknek pedig szerinte hatalma van, azok szerinte „megbízhatóan hallgattak.”
„Azok az amerikai tisztviselők és tudósok, akik hozzám hasonlóan ebben az időszakban Magyarországon éltek, gyakran meséltünk egymásnak történeteket, hogy megmagyarázzuk ezt az alázatosságot: hogy a engedelmesség gyökerei Magyarország elnyomó kommunista múltjában rejlenek, hogy a demokrácia egyszerűen túl fiatal volt ahhoz, hogy ellenálljon egy erős embernek” – magyarázza az amerikai olvasóknak.
Pressman a cikkében azt állítja, hogy Trump „autoriter” döntései ellen az amerikaiak is „kapitulációval” reagálnak. Egyik ilyen kapituláció szerinte az, hogy a nagy multicégek már nem nyomtak mindent tele a Pride zászlóval. Szidja azokat is, akik kormányzati pozíciókban maradtak.
„Orbán gyakran úgy írja le a magyarokat, mint akik egyedülálló intellektussal és ravaszsággal rendelkeznek, ami lehetővé teszi számukra, hogy túlélik ellenfeleiket. Ez egy önmagát dicsőítő mítosz és hatékony önámítás”
– írja lekezelően a korábbi diplomata.
A cikkben valójában nem igazán mutatja be, hogy pontosan mitől autoriter Donald Trump vagy hogy mi a hasonlóság a magyar és az amerikai politikai között.
Mi a nagy konklúziója Pressman cikkének? Szerinte perelni kell Trumpot, és az elitnek fel kell lépnie ellene. Példaként említi a budapesti Pride felvonulást, ahol szerinte szinte egyetlen befolyásos ember sem jelent meg.
A Pride tüntetés szerinte „bátor, fiatal, meleg magyarok menetelése” volt.
A volt diplomata szerint az amerikaiaknak ezektől a „fiataloktól” kell tanulnia.
Ezt is ajánljuk a témában
Trump hivatalba lépése óta a barátság felváltotta a kioktatást, a vádaskodást és a megbélyegzést – jelentette ki a külügyminiszter.
Nyitókép: Ferenc ISZA / AFP