A tűzzel játszik az ukrán hadsereg: már a többségi társadalom türelme is fogy a kényszersorozások miatt

2025. július 10. 15:00

Nem új jelenség, de az utóbbi hetek fejleményei arról árulkodnak, hogy még nagyobb a baj Ukrajnában, mint azt bárki gondolhatta.

2025. július 10. 15:00
ukrajna, kényszersorozás, ukrán katona, hadsereg

Újabb tragikus eset rázta meg a kárpátaljai magyarságot: meghalt egy magyar férfi, akit sorozótisztek vertek össze.

A történtek kapcsán Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértővel beszélgettünk az ukrajnai kényszersorozás helyzetéről, a kisebbségek szerepéről és a hadsereg élőerő-problémáiról.

Ezt is ajánljuk a témában

„A modern ipari háborúhoz három dolog kell: vér, acél és akarat” – kezdte Somkuti, kiemelve, hogy az ukrán hadsereg számára az élőerő pótlása egyre nagyobb kihívás.

Az erőtartalékok kimerülőben vannak, és a társadalom egyre kevésbé azonosul a vezetés céljaival.

Az ukrán hadsereg élőerő-helyzete egyre nehezebb, amit az is jelez, hogy erőszakos módszerekkel toboroznak, gyakran alkalmatlan embereket is besorozva”

– magyarázta a szakértő.

A már egyébként is nehéz helyzetben lévő kárpátaljai magyarságot különösen érzékenyen érinti a kényszersorozás. Bár bizonyíték nincs rá, hogy Ukrajnában is érvényesülne ez a tendencia, de a szakértő emlékeztetett rá, hogy a történelem során gyakran figyelhető meg, hogy a kisebbségeket előtérbe tolják az ilyen konfliktusokban, ahogy korábban Oroszországban is voltak erre utaló jelek.

Ezt is ajánljuk a témában

Van, ahol már az orosz légicsapásoknak is örülnek

Az erőszakos toborzás társadalmi ellenállást vált ki: az utóbbi időben megszaporodtak a toborzók elleni támadások, nem egy öngyilkos merényletet is elkövettek az elesett katonák hozzátartozói.

Az elmúlt héten pedig több dróntámadás is ért toborzó irodákat, és nem volt szokatlan, hogy ezt a helyi lakosság ujjongása követte.

„Kremencsukban, Krivoj Rogban, Harkovban is értek támadások toborzóirodákat, ami politikai és társadalmi üzenet is egyben” – mondta Somkuti.

A kényszersorozottak harcértéke kapcsán a szakértő kiemeli, hogy a modern harcmezőn a kis létszámú alakulatokban a közösségi kohézió és a bajtársiasság kulcsfontosságú. „John Keegan is leírja, hogy a katonák gyakran a saját közösségükért, alakulatukért, bajtársaikért harcolnak, nem feltétlenül a magasztos célokért” – tette hozzá.

A kárpátaljai tragédia tovább mélyítheti az ukrán-magyar diplomáciai feszültségeket. „Ez az eset, amely a médiában is nagy visszhangot kapott, csak ront a helyzeten” – zárta gondolatait Somkuti.

Ahogy látható, az ukrajnai kényszersorozás problémája nemcsak katonai, hanem társadalmi és politikai válságot is jelez országban, amelynek hatásai még hosszú ideig érezhetők lesznek Ukrajnában.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép forrása: SERGEY BOBOK / AFP


 

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
makapaka2
2025. július 10. 17:40
Már régen el kellett volna fogynia, akkor nem hal meg ennyi ártatlan ember!
Ehetős Odó
2025. július 10. 16:19
Putin, előre!
lolkabolka
2025. július 10. 15:33
Komoly szakértő lehet, ha még azt sem tudja mi a különbség a sorozás és a toborzás között, és hogy értelmetlen az a szó hogy "kényszersorozás", mert MINDEN sorozás kényszer.
letsgobrandon-2
2025. július 10. 15:31
majd az ukránimádó tiszásokkkal fel lehet tölteni a lövészárkokat
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!