A konzervatív techguru, aki 2016-ban az elsők között támogatta Donald Trump kampányát: bemutatjuk Peter Thielt, a PayPal alapítóját

2025. július 24. 16:24

Peter Thiel neve az átlagember számára nem cseng olyan ismerősen, mint Elon Muské, vagy Mark Zuckerbergé, noha a „Szilícium-völgy konzervatív techguruja” az elmúlt évtizedeik egyik legbefolyásosabb személye az amerikai milliárdos vállalkozók körében.

2025. július 24. 16:24
null
Ungvári Ildikó

Nyíltan homoszexuális, konzervatív, keresztény – nem gyakori kombináció, Peter Thielt mégis ezekkel a jelzőkkel szokás körülírni.

A milliárdos üzletember számára egyébként nem ismeretlen Magyarország, 2018-ban már járt hazánkban a BrainBar vendégelőadójaként.

Összegyűjtöttük, mit érdemes tudni a vállalkozóról, aki

már azelőtt támogatta Donald Trump megválasztását, hogy Elon Musk belépett volna a politikai szintérre.

Peter Thiel, a vállalkozó

Az amerikai techguru 1967-ben született a németországi  Frankfurt am Mainban. Egyéves korában szüleivel Dél-Afrikába költöztek, gyermekkora nagy részét ott töltötte, ami nagy hatással volt felnőttkori szemléletére.

Később kiderült, hogy kiemelkedő matematikai képességekkel rendelkezik, középiskolában megnyert egy állami szintű matematikaversenyt Kaliforniában, majd 1985-ben osztályelsőként érettségizett. Bár a Stanfordon szerzett diplomát filozófiából, Thiel sosem volt nagy rajongója a hagyományos oktatásnak, helyette az önképzést támogatja.

Az 1990-es években társaival megalapították a PayPalt, amelyet később eladtak az eBay-nek.

Thiel ezután hat céget alapított, és J.R.R. Tolkien rajongójaként az összeset az író kitalációi után nevezte el (Palantir Technologies, Valar Ventures, Mithril Capital, Lembas LLC, Rivendell LLC and Arda Capital).

Mindig is abban hitt, hogy a kapitalizmus lényege nem az, hogy a vállalatok egymás ellen versengjenek, hanem hogy valami újítót és egyedit hozzanak létre. Az üzletember szerint ez a forradalom nem a fizikai valóság, hanem az elektronika és a számítógépek szintjén képes megvalósulni. 2015-ben egy interjúban sajnálatát fejezte ki a lassú fejlődés miatt az űrutazás, a nagysebességű közlekedés és az egészségügyi eszközök terén.

Peter Thiel, az újhullámos patrióta mozgalmak támogatója

Thiel szabadelvű konzervatív irányultsága egyes híresztelések szerint a dél-afrikai évekig nyúlik vissza, amikor egy évig járt német nyelvű iskolában, ahol szigorú büntetésben részesült, aki viselkedésével vagy öltözködésével kilógott a sorból.

Ugyanakkor szintén nagy hatással volt rá egy, a multikulturalizmust és a sokszínűséget népszerűsítő egyetemi kurzus. Az órán hallottakra reagálva a diák Peter Thiel 1987-ben létrehozta a The Stanford Review nevet viselő szabadelvű konzervatív egyetemi lapot.

Az egyetemről kilépve továbbra is az úgynevezett libertárius konzervativizmus híve maradt, vagyis gazdasági szempontból liberális értékeket vall, ugyanakkor követi és tiszteli a konzervatív hagyományokat és értékeket. 

Ronald Reagan egykori amerikai elnök nagy tisztelője, aki azt vallotta, a konzervativizmus szíve és lelke a libertarianizmus.

Az egyetem után, 1995-ben David O. Sacks-szel közösen – aki júniusban Orbán Balázzsal találkozva Magyarországot dicsérte, és azt mondta, hazánk tökéletes európai bázisa lehetne több amerikai techvállalatnak – könyvet írtak A sokszínűség mítosza címmel, amiben az amerikai felsőoktatás multikulturalizmusát bírálták. A két üzletember egy évvel később egy cikket is publikált a Stanford Egyetem lapjában, amelyben azt állítják, 

a pozitív diszkrimináció nem segített, hanem ártott a „hátrányos helyzetű fiataloknak”, és a sokszínűség mesterséges hajszolása a szegregáció fokozódásához vezetett a Stanford Egyetemen.

Ezt is ajánljuk a témában

A 2010-es évek óta a nemzeti konzervativizmus nagy támogatója. Ez megmutatkozik abban is, hogy alapítványain keresztül a homoszexuális konzervatívok jogaiért harcol, valamint az  Újságíróvédelmi Bizottságon keresztül (Committee to Protect Journalists) újságírókat támogat, hogy biztonságosan, függetlenül tudósíthassanak a világ eseményeiről.

2007 óta több republikánus jelölt kampányába is beszállt, többek között Ron Paul, John McCain és Meg Whitman oldalán.

Politikai aktivitása Donald Trump 2016-os elnöki kampányában csúcsosodott ki. Bár kezdetben Carly Fiorina elnökjelöltségét támogatta, miután az üzletemberből lett politikus kiesett a jelöltek közül, Donald Trump támogatója lett.

2016. október 15-én 1,25 millió dollárt adományozott Donald Trump elnöki kampányára.

Nemcsak Donald Trumppal, de JD Vance alelnökkel is jó viszonyt ápol. Egyik fő támogatója a Vance által 2019-ben alapított konzervatív Rockbridge Network, csakúgy, mint az Anders Fogh Rasmussen által alapított Alliance of Democracies Alapítványnak.

Nemcsak az amerikai, de az európai konzervatív politikusokkal is igyekszik jóban lenni. Sebastian Kurz, korábbi osztrák kancellár politikai pályafutását lezárva Thiel vállalatánál, a Thiel Capitalnál helyezkedett el globális tervező munkakörben.

Peter Thiel, akitől rettegnek a demokraták

Nem meglepő módon a konzervatív milliárdos nem örvend osztatlan népszerűségnek a baloldal körében. Rendszeresen vádolják nőgyűlölettel, amiért konzervatív értékrendet vall, és azt állítják, hogy a nők szavazati jogát és politikai szerepvállalását vitatja. Ennek ellentmond az imént is említett tény, hogy több alkalommal is támogatta Carly Fiorina politikusnő indulását a választásokon.

Ugyanakkor a konzervatív értékek ellenzői jogosan tarthatnak Thieltől, aki egyes szakértők szerint Elon Musknál és Mark Zuckerbergnél is nagyobb befolyással bír a Szilícium-völgyben. Sőt, Max Chafkin újságíró 2021-ben a Time-nak arról beszélt, hogy Zuckerberg sikerének a hátterében nem más áll, mint Peter Thiel.

„Ő az a háttérszereplő, aki ott állt az elmúlt két évtized minden jelentősebb eseménye mögött. Ő volt az első, aki külső részvényesként beszállt a Facebookba, és gyakorlatilag neki köszönhetően vált Zuckerberg a mai META-gigabirodalom vezetőjévé” 

– állította az újságíró, aki szerint a vállalkozó azért lehet kifejezetten veszélyes, mert konzervatív, „már-már fasiszta”. Chafkin arról is beszélt, hogy bár a Szilícium-völgyben „különc konzervatívként” tartják számon, valójában sok mindenben egyetért liberális kollégáival.

Peter Thiel és a hit

Thiel mindig is nyíltan vállalta, hogy a keresztény hit központi szerepet játszik az életében. Az elmúlt években többször is tesz nyilvánosan tanúságot a hitéről, amivel gyakran meglepi az embereket. Legutóbb májusban, San Franciscóban beszélt arról, hogyan áll a kereszténységhez és a tíz parancsolathoz, és mit jelent a hit az életében.

„Abban hiszek, hogy Istennek mindig van valami terve, ami a történelmen keresztül valósul meg. Lehet, hogy csak titokban, a felszín alatt” – fejtette ki véleményét.

A vállalkozó tanúságtétele valóban hatással lehet a környezetére, mivel saját bevallása szerint JD Vance-re is nagy hatással volt, aki több éves elfordulás után tért vissza a keresztény hithez. 

Peter Thiel Magyarországon

Peter Thiel legutóbb a 2018-as BrainBar alkalmából járt Magyarországon. Böszörményi-Nagy Gergely elmondása szerint Thiel maga kereste fel, hogy szívesen részt venne az akkor mindössze három éve fennálló jövőfesztiválon.

Az egyórás panelbeszélgetés során arról beszélt, hogy a technológia jövőjével kapcsolatban nem az a fő probléma, hogy átveheti az irányítást az emberek fölött, hanem sokkal inkább annak stagnálása. Emellett beszélt keresztény hitéről, Donald Trumppal való viszonyáról, és elmesélt egy történetet, hogy hogyan győzte meg 2006-ban Mark Zuckerberget, hogy ne adja el a Facebookot a Yahoo!-nak. 

Nyitókép: SAUL LOEB / AFP

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!