Vámbiznisz: a britekkel már ma megegyezhetnek Trumpék

2025. május 08. 13:38

A Politico szerint jöhet még jópár hasonló deal.

2025. május 08. 13:38
null

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön tervezi ismertetni egy új kereskedelmi megállapodás részleteit az Egyesült Királysággal – írta a Politico.

A megállapodás pontos tartalma egyelőre nem ismert, de a paktum jelentős előrelépést jelenthet az Egyesült Államok számára, amely az elmúlt hónapban számos globális kereskedelmi partnerére kivetett magas vámok miatt kereskedelmi vitába keveredett.

Az egyezmény egyben azt is jelezheti, hogy hasonló megállapodások várhatók más országokkal, így enyhítve a nemzetközi kereskedelmi feszültségeket.

Trump már szerdán este utalt a bejelentésre a Truth Social platformon közzétett posztjában. „Fontos sajtótájékoztató holnap reggel 10 órakor az Ovális Irodában, egy nagy és nagy tiszteletnek örvendő országgal kötött jelentős kereskedelmi megállapodásról. Ez csak az első a sok közül!” – írta az elnök, felkeltve a figyelmet a várható fejlemények iránt.

A Fehér Ház egyelőre nem kommentálta az értesüléseket, így a részletek hivatalos megerősítésre várnak.

Háttér: gazdasági kihívások és diplomáciai erőfeszítések Az elmúlt hetek gazdasági bizonytalanságai és a vámok által kiváltott feszültségek közepette Trump adminisztrációja láthatóan arra törekszik, hogy kézzelfogható eredményekkel csillapítsa a kereskedelmi partnerek és a hazai közvélemény aggodalmát. Az elnök és legfőbb tanácsadói már a hétvége óta lebegtették, hogy az első jelentős megállapodás akár ezen a héten megszülethet.

Nem világos azonban, hogy a csütörtöki bejelentés egy teljes körű kereskedelmi egyezményt vagy csupán egy keretmegállapodást takar, amelynek részleteit később véglegesítik.

Az Egyesült Államok áprilisban 10 százalékos vámot vetett ki az Egyesült Királyságra, de az ország nem szembesült súlyosabb vámokkal, mivel az Egyesült Államokból érkező importja meghaladja exportját. Az Egyesült Királyságnak ugyanakkor szembe kell néznie a Washington által a külföldi acélra, alumíniumra és autókra kivetett 25 százalékos vámokkal, amelyek jelentős terhet rónak a brit gazdaságra.

A mostani megállapodás ezekre a kihívásokra is megoldást kínálhat, erősítve a két ország közötti gazdasági kapcsolatokat.

Az Egyesült Királysággal folytatott tárgyalások eddig háttérbe szorultak, mivel az USA prioritásként kezelte az Indiával, Japánnal és Dél-Koreával folytatott egyeztetéseket, hogy nyomást gyakoroljon Kínára a kereskedelmi tárgyalások megkezdéséhez.

Trump még kedden is próbálta visszafogni a várakozásokat egy küszöbönálló megállapodással kapcsolatban. „Bárcsak nem kérdeznék folyton, hogy hány megállapodást írunk alá ezen a héten, mert egyszer majd bejelentjük, és száz megállapodást mutatunk fel” – mondta újságíróknak az Ovális Irodában, jelezve, hogy a tárgyalások összetettsége időt igényel.

A brit tárgyalók érkezése Washingtonba – amelyről a Guardian számolt be – azonban arra utal, hogy a felek komolyan elkötelezettek a megállapodás mellett. Az Egyesült Királyság számára különösen fontos, hogy az egyezmény még az EU-val tartandó csúcstalálkozó előtt megszülessen, hiszen ez erősítheti pozícióját a Brexit utáni nemzetközi színtéren.

A Nagy-Britanniával kötött kereskedelmi egyezmény bejelentése nemcsak gazdasági, hanem politikai szempontból is kulcsfontosságú Trump számára. A megállapodás demonstrálja, hogy az elnök képes eredményeket elérni a nemzetközi tárgyalásokon, ami különösen fontos a gazdasági bizonytalanságok és az ellátási láncok zavarai közepette.

Egy sikeres kereskedelmi egyezmény ezért nemcsak a kétoldalú kapcsolatokat erősítheti, hanem a globális kereskedelmi feszültségek enyhítéséhez is hozzájárulhat.

A megállapodás részletei és hosszú távú hatásai csak a csütörtöki bejelentés után válnak világossá. Az azonban már most látszik, hogy a siker más országokkal folytatott tárgyalások felgyorsítását is elősegítheti, ami kulcsfontosságú lehet az amerikai gazdaság stabilitásának megőrzéséhez. A mostani megállapodás precedenst teremthet a további kereskedelmi egyezmények számára.

Nyitókép forrása: Shawn Thew / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2025. május 08. 15:47
Nagy-Britanniának már csak a neve nagy, az ország nem.
Upuaut
2025. május 08. 14:27
Az angoloknál nem egy észt észlény viszik a külügyeket.
auditorium
2025. május 08. 14:14
A britek mindenben szerencsések. Volt a Brexit, de nekik sikerül az USA-ba kapaszkodni és az EU-vezetőktől a nekik előnyös bizniszeket megkaparintani. A BREXIT után nem jár nekik az ERASMUS ösztöndij, de ők a TURING SCHEME brit nemzeti program keretében mégis működtetik. Az EU-ból érkező diákoknak vizum kell NB-ba. Sziget ország, meg tudják védeni hadihajókkal is az országukat. Nyelvüket pedig tanulja az egész világ és ebből is hasznot húznak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!