„Száz kilométeres pufferzóna? Ez már nem offenzíva, ez területrendezés” – Stier Gábor elárulta, mi lehet Putyin fejében (VIDEÓ)

2025. május 26. 09:34

Oroszország nem tárgyalni akar, Moszkva a fronton rendezi el a béke feltételeit. Stier Gábor szerint ez egy tudatos stratégia, amiben csak Trump lehet az alku mestere.

2025. május 26. 09:34
null

„Ez már nem csak offenzíva, hanem területrendezés” – állítja Stier Gábor. A Moszkvatér főszerkesztője szerint a pufferzóna nemcsak katonai, hanem politikai üzenet is: Moszkva a háború lezárásának feltételeit alakítja ki a terepen. Király Tamás vendégeként az Ultrahang stúdiójában Stier Gábor több tucat éles kijelentést tett arról, hogyan gondolkodik Moszkva az ukrajnai háborúról.

Putyinnak esze ágában sincs tűzszünetet kötni. Oroszország most a saját biztonsági zónáit alakítja ki, hogy megvédje az országát” 

– mondta Stier.

Az orosz elnök Kurszk megyében jelentette be, hogy „védelmi céllal” száz kilóméter széles pufferzónát kell kialakítani Szumi és Harkiv régiók mentén. Az ukrán hírszerzés szerint jelenleg közel hetvenezer orosz katona összpontosul ebben a térségben.

Ez a realitás. Nem demilitarizált övezet lesz, hanem orosz katonai megszállás”

 – húzta alá Stier.

Szerinte ezzel Moszkva már egy posztháborús helyzetet vázol föl:

Egy ilyen zóna kialakítása hónapokat, akár éveket is igénybe vehet – hacsak az ukrán hadsereg nem omlik össze.”

A szakértő úgy látja, hogy Oroszország jelenleg nem érdekelt egy ideiglenes, bizonytalan tűzszünetben:

A tárgyalások csak akkor kezdődhetnek meg, ha a terepen már adottak az orosz érdekek érvényesítésének feltételei.”

Ugyanakkor Stier szerint létezik egy pozitív forgatókönyv is:

Ha 2025-ben sikerülne egy stabil, állandó tűzszünetet tető alá hozni, az óriási eredmény lenne.”

Stier szerint a jelenlegi nemzetközi környezetben csak egyetlen szereplő képes olyan ajánlatot tenni Oroszországnak, amit Moszkva nem tudna visszautasítani– Donald Trump: „Olyan kreativitásra lenne szükség, amit csak Trumpban látok. Őt nem érdekli, hogy közben Ukrajna mit veszít.”

Szerinte ilyen alku lehetne a Krím de jure elismerése, az orosz vagyonok felszabadítása vagy Ukrajna NATO-semlegességének szerződésbe foglalása.

A műsorban szó esett arról is, hogy az orosz erők még nem érték el a Donbasz teljes ellenőrzését. A Donyecki „népköztársaság” harminc százalékát továbbra is ukrán csapatok tartják: „Toreck, Pokrovszk és Kramatorszk a következő célpontok – itt próbálhatnak meg bekerítést elérni.”

Ezt is ajánljuk a témában

Lehet-e egyszerre harcolni és tárgyalni?

„A vietnami háborúban is folytak a párizsi tárgyalások, miközben a fronton dörögtek a fegyverek” – emlékeztetett Stier. 

Szerinte a katonai műveletek párhuzamosan zajlanak a politikai tér előkészítésével:

Ez egy tudatos stratégia. Ha a nyár végére sikerül elérni a pufferzónát, akkor Moszkva már erőpozícióból tárgyalhat.”

Stier idézte Valerij Zaluzsnijt is: „Álom az, hogy az 1991-es határokhoz visszatérjünk. Ukrajna csak túlélő üzemmódban tud működni.”

Szerinte Ukrajna sokkal inkább sürgetve van a tűzszünetre, míg Oroszország még időt és erőt lát a terepen.

Nem biztos, hogy Putyin fejében is megvan már a végleges határtérkép. A geopolitikai aktualitások, tárgyalások és üzleti alkuk még formálhatják azt.”

A főszerkesztő szerint ha Oroszország jó üzletet köt Washingtonnal, akár jelentős területi követelésekről is lemondhat.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Facebook

A beszélgetés teljes hosszábban itt nézhető meg:

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polárüveg
2025. május 26. 11:01
Nézzük: -Az oroszokat a német egyesítésnél átverte nyugat: "A NATO keletre egy tapodtat sem!" Hát egyet nem is, hanem sok tapodnyit... - Budapesti memorandum. Emlékem szerint Ukrajna önálló állami létének a feltétele az atommentesítése, és semlegessé válása/NATO mentessége volt, amelyet a nagyhatalmak garantáltak. Most meg be akarják venni a NATO-ba...akkor Ukrajna nem fog létezni önálló államként, hogy van ez? - 2014-es kijevi Majdan téri puccs, melyet személyesen Victoria Nuland USA külügyi államtitkár vezényelt, miközben az oroszoknak azt mondták, hogy nyugi, segítenek a problémát lerendezni. - Minszk1, és 2 szerződés, melyet a garantálók maguk ismertek be, hogy időhúzás volt a célja Ukrajna felfegyverzésére, nem békemegállapodásra. - Tűzszüneti megállapodás, amelyet azonnal megszegett Ukrajna. Kérdésem, hogy ezekután hisz-e Oroszország valaha a Nyugatnak és Ukrajnának, Zelenszkijnek? Fordított esetben? Lehet-e egy bizonyítottan szó- és szerződésszegővel megállapodni?
survivor
2025. május 26. 10:59
A komcsi Stier nem hülye. Ismeri a dörgést. Sajnos itt Putyin nekünk , magyaroknak "dolgozik". Gyenge Ukrajna a jó Ukrajna.
Agricola
2025. május 26. 10:45
Puffer jelentése magyarul: ütköző, közbenső tároló, borgonyafánk, puffancs, lökhárító,
kuvasz
2025. május 26. 10:35
Teljesen érthető. A háborút területért vívják, és ha nagyobb területet foglalnak el a békekötés előtt akkor az lesz a kiindulópont.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!