Politikai frontvonalat nyitott a Brüsszel–Kijev tengely Budapest ellen

2025. május 01. 10:29

Mindenki tudtára adták, folytatni akarják a háborút, miközben a világ józanabb fele a békét választja.

2025. május 01. 10:29
null

Ukrajna főszereplésével tartotta meg tisztújító kongresszusát a spanyolországi Valenciában a Tisza Pártot is magába foglaló Európai Néppárt, az unió legnagyobb pártcsaládja, ahol világosan megüzenték: nem örülnek, hogy közeleg a nagyhatalmak közötti békemegállapodás, ők mindenáron folytatnák a háborút.

Ez a pártcsalád rendelkezik a legnagyobb frakcióval, vagyis 188 képviselővel a 720 tagú Európai Parlamentben. Döntő szavuk van az európai politika formálásában.

Ezt is ajánljuk a témában

Manfred Weber újraválasztott pártelnök a kongresszuson arról beszélt, az Európai Néppárt már jóval korábban meghatározta a más pártokkal való együttműködésének határait: 

e pártoknak hitet kell tenniük Ukrajna, a jogállamiság és az Európai Unió mellett.

„Soha nem fogunk együtt dolgozni azokkal, akik nem tartják tiszteletben az én három alapelvemet: Ukrajna, jogállam és Európa-pártiság” – fogalmazott Weber.

Ezt is ajánljuk a témában

A legerősebb brüsszeli pártcsalád vezetője szerint az EU-nak ki kell tartania az Oroszország elleni szankciók mellett, és nem szabad visszatérnie a háború előtt gazdasági kapcsolatokhoz, ezzel párhuzamosan pedig az uniónak fel kellene gyorsítania a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával, haladéktalanul megnyitva több fontos tárgyalási fejezetet.

A kongresszuson meghívottként részt vett Petro Porosenko volt ukrán elnök és Julija Timosenko exkormányfő és Vitalij Klicskó kijevi főpolgármester is. 

Az uniós vezetők nyíltan támogatják Ukrajna EU-s csatlakozását. Manfred Weber többször is lenyilatkozta, hogy már önmagában a néppárti tagság feltétele is Ukrajna támogatása, de a szintén néppárti bizottsági elnök, Ursula von der Leyen is elmondta, hogy Ukrajnát 2030-ig gyorsított eljárásban fel kell venni az Európai Unióba. A kérdést egyébként a Tisza is megszavaztatta a saját, leendő kormányprogramjának gerincét adó konzultációjában, és a Tisza híveinek 58 százaléka támogatja Ukrajna uniós csatlakozását. Ilyen előzmények után különösen nagy a tétje a kormány által meghirdetett Ukrajna uniós tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazásnak, hiszen egyértelmű eredmény hiányában Brüsszel a Tisza konzultációjára hivatkozva fogja megpróbálni Ukrajnát még ebben a ciklusban betolni az EU-ba.

Marta Kos, az Európai Unió bővítési biztosa X-oldalán osztott meg egy videót, amelyben újságírók kérdéseire válaszolva „csodálatosnak” nevezi, hogy az EU történelme során most először egy háborúban álló országgal tárgyalnak a csatlakozásról, amely szerinte ráadásul nagyon jól halad, és hatalmas erőfeszítéseket tesz a csatlakozás érdekében.

Hangsúlyozta: Ukrajna számára az EU-tagság jelenleg az egyetlen lehetőség, ami megmentheti. „Mindent megteszek azért, hogy csatlakozhassanak az EU-hoz a bővítésre várakozó országok. Különösen igaz ez Ukrajna esetében. Mert számukra az EU-tagság az egyetlen politikai kapaszkodó a biztonságos jövő érdekében” – írta a bejegyzéshez.

Ezt is ajánljuk a témában

Magyarország nem hagyja

Véleménynyilvánító szavazást tart Magyarország Ukrajna uniós tagságáról.

Mint ismert a magyarok véleményére kíváncsi a kormány az ukrán EU-csatlakozás ügyében, ezért indították el a Voks 2025 szavazást. A voksolásra azután kerül sor, hogy Magyar Péter megszavaztatta a híveit Ukrajna uniós tagságáról és a szavazásnak az lett az eredménye, hogy 58 százalék támogatja Ukrajna uniós tagságát. A kérdés azért fontos, mert Magyar Péter uniós szövetségesei is nyíltan támogatják Ukrajna gyorsított eljárásban történő felvételét az Európai Unióba.

Ursula von der Leyen bizottsági elnök 2030-ig szeretné lebonyolítani az ukránok felvételét, de az Európai Bizottság bővítési biztosa is reálisnak tartja keleti szomszédunk 2030-as csatlakozását.

Orbán Viktor a múlt héten, Pilisvörösváron tartott fórumán arról beszélt, Ukrajna uniós csatlakozása évtizedekre meghatározza Magyarország jövőjét. „Ha Ukrajnát benyomják az unióba, azzal veszélybe sodornak mindent, amiért az elmúlt 15 évben dolgoztunk.

Vége lesz a mezőgazdasági támogatásoknak, a rezsicsökkentésnek és a családtámogatásoknak is. Ne hagyjuk!”

– tette hozzá a kormányfő, majd hangsúlyozta: „Egy esélyünk van megakadályozni: a VOKS 2025.”

 

Ezt is ajánljuk a témában

Ezért veszélyes

Siklósi Péter, a Külügyi Intézet vezető kutatója szerint a gyorsított ukrán csatlakozás egyenesen csak egy nagyon költséges fájdalomdíj lenne, amiért az országot nem engedték a NATO-ba belépni. A szakértő szerint mivel Ukrajna területileg hatalmas, így uniós csatlakozása teljesen felborítaná az unió mostani működési rendjét, és megbillentené a jelenlegi erőviszonyokat.

Mivel Ukrajna egy hatalmas mezőgazdasággal rendelkező, de az európai átlagnál jóval szegényebb ország, csatlakozása esetén a jelenlegi tagországok jelentősen kevesebb pénzt kapnának mind a mezőgazdasági, mind a regionális fejlesztési alapokból. Nemcsak az ország mérete, de a területek fejletlensége miatt is”

 – fejtette ki, és hangsúlyozta, ez ellenérdekeltségeket fog szülni. 

Ezt is ajánljuk a témában

Az ukrán mezőgazdaság nem csak magyar, de összeurópai szemmel nézve is elképesztő méretű, hiszen az országnak 41 millió hektárnyi mezőgazdasági területe van. Ezeken a termőföldeken nagy élelmiszeripari üzemek működnek, ami komoly veszélyt jelenthet az EU agrárélelmiszer-gazdaságára. A legkomolyabb baj pedig, hogy 

az országban jelenleg nincs szigorú minőség-ellenőrzés, a növénytermesztésben olyan növényvédő szereket alkalmaznak, amelyek az EU-ban már régóta tiltottak, és az állattenyésztésben használt hozamfokozók, antibiotikumok szintén komoly versenyhátrányt okoznak az uniós gazdáknak. Emellett az ukrán termékek jelentős része GMO-alapú, ami további feszültségeket szülne.

Koskovics Zoltán, az Alapjogokért Központ geopolitikai elemzője szerint Ukrajna EU- csatlakozása romba döntené az uniót, azon belül pedig Magyarországot is, mivel az ukrán tagsággal minden pénz Kijevbe menne, ráadásul a hazai mezőgazdaság, munkaerőpiac és nyugdíjrendszer is veszélybe kerülne amellett, hogy az ukrán tagság egészségügyi és biztonsági kockázatokat is jelentene.

Ha Ukrajnát felvennék az Európai Unióba, az jelentős gazdasági és társadalombiztosítási következményekkel járhat Magyarország számára – mutatott rá a Magyar Nemzetnek Talabér Krisztián, a Nézőpont Intézet elemzője. Talabér Ukrajna csatlakozásáról úgy véli, társadalombiztonsági szempontból különösen a nyugdíjrendszert érintené. Emlékeztetett: egy korábbi kétoldalú egyezmény bizonyos körülmények között lehetővé teszi az ukrán állampolgárok számára a magyar nyugdíj felvételét, amely önmagában is terhet jelent a magyar szociális rendszer számára.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: FREDERICK FLORIN / AFP


 

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
falcatus-2
2025. május 01. 13:25
„Soha nem fogunk együtt dolgozni azokkal, akik nem tartják tiszteletben az én három alapelvemet: Ukrajna, jogállam és Európa-pártiság” – fogalmazott Weber. Már csak egy napoleon-csákóra van szüksége. A Temun meg is rendelheti.
Ati Papa
2025. május 01. 12:26
Tarthatunk mi véleménnyilvánító szavazást Ukrajna EU - s csatlakozásáról, hogy vétózhasson a kormány. Mi van akkor, ha az Uniós agytröszt kitalálja, hogy összevonja pl. Szerbia csatlakozásával ? Akkor is vétózunk ?
Kamcsatka5
2025. május 01. 12:22
Hármas eu egység: a vastüdős, a lenin hasonmás meg a szarszagúnéni!
Dixtroy
2025. május 01. 12:21
"Ez a pártcsalád rendelkezik a legnagyobb frakcióval, vagyis 188 képviselővel a 720 tagú Európai Parlamentben. Döntő szavuk van az európai politika formálásában." Erősen remélem, hogy ez hamarosan megváltozik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!