Európa a kereskedelmi háború vesztese? Így látják a szakértők

Trump kereskedelmi politikája és Kína stratégiai válaszlépései: Hogyan alakul az új gazdasági világrend? – tudósításunk a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rendezvényéről.

Az amerikai születésű XIV. Leó pápa fél életét Peruban töltötte.
A XIV. Leó pápai nevet választó amerikai bíboros, Robert Francis Prevost a csütörtöki megválasztása utáni első pápai beszédének felénél az olaszról spanyolra váltott. Mosolyogva folytatta: „Üdvözlet mindenkinek, és különösen kedves Chiclayo egyházmegyémnek Peruban”.
Az első amerikai pápa perui állampolgársággal is rendelkezik, és élete nagy részét ott töltötte,
évtizedekig utazgatott a két ország között, egészen 2014-ig, amikor Ferenc pápa kinevezte őt az ország északi részén fekvő Chiclayo egyházmegye püspökévé.
A BBC beszámol arról: csütörtökön a peruiak örültek annak, hogy egyiküket kinevezték a katolikus egyház legmagasabb pozíciójába. A limai székesegyház közelében állva, röviddel azután, hogy megszólaltak a harangok a kinevezés ünneplése alkalmából, Isabel Panez általános iskolai tanárnő azt mondta: „Számunkra, peruiak számára büszkeség forrása, hogy ez a pápa a hazánkat képviseli.”
Prevost gyakran mondta, hogy „Chicagóból jött Chiclayóba – az egyetlen különbség néhány betű” – mondta Diana Celis, aki több, az akkori Robert Prevost püspök által celebrált misén is részt vett. Perura, ahol az emberek körülbelül háromnegyede katolikus, úgy utalt, mint „mi segunda patria” – második hazája.
Peru elnöke, Dina Boluarte Leó pápát „választás és meggyőződés által” peruinak nevezte.
„A pápa perui; Isten szereti Perut” – mondta az elnök.
Az új pápa 1955-ben született Chicagóban a francia és olasz származású Louis Marius Prevost, valamint a spanyol származású Mildred Martinez fiaként.
Fotó: Tiziana FABI / AFP