Nem lankad a háborús pszichózis – így húznák el a háborút Magyar Péterék brüsszeli szövetségesei

2025. május 03. 16:30

Magyar Péterék EP-s pártcsaládjának Valenciában elfogadott határozata egy átfogó „EU-terv Ukrajna győzelméért” kidolgozását sürgeti.

2025. május 03. 16:30
null

Mint arról a Mandiner is beszámolt, április 29–30. között a spanyolországi Valenciában tartotta meg kongresszusát az Európai Néppárt (EPP), ahol a jelenlévők döntő többsége ismét bizalmat szavazott a magyarellenes megnyilvánulásairól ismert Manfred Webernek. 

Emlékezetes, a német politikus ezen az eseményen is egyértelművé tette: az Ukrajna-pártiság alapfeltétel a párt tagjaival szemben.

S ez nem csupán üres szavakból áll, hiszen az EPP ezen a kongresszuson elfogadta a „Szolidaritás Ukrajnával” című sürgősségi határozatot, melyben 

  • további katonai és pénzügyi támogatásra szólított fel Ukrajna számára, beleértve a fegyverszállítások maximalizálását és az ukrán katonák európai kiképzését.
  • Ukrajna EU-csatlakozásának felgyorsítását szorgalmazta, gyorsítósávon támogatva az ország integrációját az Európai Unióba.
  • Erőteljesen elítélte Oroszország Ukrajna elleni agresszióját, amely 2022. február 24. óta tart, és kiemelte a szankciók szigorításának, valamint a felelősök nemzetközi bíróság elé állításának fontosságát.
  • Kiemelte az ukrán győzelem fontosságát az európai és globális biztonság szempontjából, és egy átfogó „EU-terv Ukrajna győzelméért” kidolgozását sürgette, amely kollektív döntésekre és az európai hadiipar kapacitásának növelésére épül.

Az idézett határozatot Petro Porosenko, az „Európai Szolidaritás” párt vezetője terjesztette elő, és az EPP közgyűlése pedig egyhangúlag fogadta el.

Ezt is ajánljuk a témában

Ukrán képviselő: Ukrajna támogatása a Néppárt érdeke is

Valenciában jelen volt Ivanna Oresztyivna Klimpus-Cincadze ukrán parlamenti képviselő, egykori miniszterelnök-helyettes is, aki felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy bár fontos a fejlődés és a gazdasági eredmények, az értékek védelme is ugyanannyira jelentős.

„Az ukrán nép hálás önöknek, amiért évek óta ennyire támogatnak bennünket” – hangoztatta, hozzátéve, de arra is figyelmeztette is a képviselőket, hogy 

ne hagyják magukat félrevezetni a közelgő béke ígéretével.

„Az orosz szörnyeteg nem mondott le arról, hogy kiirtsa az ukrán népet, és tönkretegye az önök egységét és  életét”– emlékeztetett az ukrán politikus arra, hogy Oroszország Európára nézve is ugyanakkora veszélyt jelent mint Ukrajnára. Klimpus-Cincadze kijelentette, ha Oroszország sikerrel jár, az az egész Nyugat bukását jelentené. 

Gondolatait azzal zárta, hogy felszólította a Néppártot, még inkább támogassák Ukrajnát a háborúban, mint eddig, hiszen ez nekik is érdekük.

Végül szót kért Emanuel Zingeris, a litván parlament képviselője is, – aki a szíve fölött egy hatalmas ukrán zászlót viselve lépett a jelenlévők elé –, emlékeztetett, a kelet-európai országok függetlensége a kilencvenes években, a Szovjet Unió bukásával kezdődött, és most Ukrajna is hasonló helyzetben van. Elmondta, szerinte egyik európai ország sem támogathatja, hogy Oroszország területeket kapjon Ukrajnától.

Határozottan támogatom pártunk, az EPP ideológiáját. Álljunk ki Ukrajna területi integritásáért, és mondjunk nemet Oroszországnak”

– hangoztatta Emanuel Zingeris.

Nem újdonság, hogy a Tisza európai pártcsaládja Ukrajna gyorsított csatlakozása mellett áll, hiszen Weber többször is lenyilatkozta, hogy már önmagában a néppárti tagság feltétele is Ukrajna támogatása, de a szintén néppárti bizottsági elnök, Ursula von der Leyen is elmondta, hogy Ukrajnát 2030-ig gyorsított eljárásban fel kell venni az Európai Unióba.

A kérdést egyébként a Tisza is megszavaztatta a saját, leendő kormányprogramjának gerincét adó konzultációjában, és a Tisza híveinek 58 százaléka támogatja Ukrajna uniós csatlakozását. Ilyen előzmények után különösen nagy a tétje a kormány által meghirdetett Ukrajna uniós tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazásnak, hiszen egyértelmű eredmény hiányában Brüsszel a Tisza konzultációjára hivatkozva fogja megpróbálni Ukrajnát még ebben a ciklusban betolni az EU-ba.

Nyitókép: JOSE JORDAN / AFP

***

 

***

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
evpus
2025. május 04. 03:42
Az ukránok nem tudnak győzni és mi nem leszünk soha az eu gyarmata!
vizesnyolcas
2025. május 03. 19:44 Szerkesztve
Az a mód, ahogyan most az EU vezetése az orosz-ukrán háborúhoz viszonyul, tökéletesen szemlélteti, miért lenne szar egy Európai Egyesült Államok.
makapaka2
2025. május 03. 18:42
Naponta halnak meg miattuk fiatal emberek.
jetilovag
2025. május 03. 18:23
köcsög libsik!..ők is pontosan tudják, hogy a ruszkikat nem lehet megverni!!!....viszont kibaszott jó lóvé van a zusa fegyvergyártóknak a háború folytatásában!...mer a zusa biztos visszakapja a lóvéját...a punijó má nem.....vagyis folyamatosan befektet fukrajnába!...a fukrán termőföldjük nagyrésze is zusa gyarmat!....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!