Már egy évvel a baleset előtt lehetett tudni, aki lemerül a Titannal, az életével játszik

2025. május 23. 07:15

Semmilyen biztonság előírásnak nem felelt meg a búvárhajó.

2025. május 23. 07:15
null

Új, megrázó felvételek kerültek napvilágra az Oceangate Titan tengeralattjáró elvesztésének pillanatáról, amelyeket a tengeralattjáró támogató hajóján rögzítettek – számolt be róla a BBC.

A Titan 2023 júniusában, a Titanic roncsához tett merülés során, körülbelül 90 perc elteltével semmisült meg, és a fedélzetén tartózkodó öt ember életét vesztette. A BBC dokumentumfilmjének készítői exkluzív hozzáférést kaptak az Egyesült Államok Parti Őrségének (USCG) vizsgálati anyagaihoz, feltárva a tragédia részleteit.

A tragédia körülményei

A Titan tengeralattjáró 3800 méter mélyen fekvő Titanic roncsának megtekintésére indult, fedélzetén az Oceangate vezérigazgatójával, Stockton Rush-sal, a brit felfedező Hamish Hardinggal, a veterán francia búvár Paul Henri Nargeolettel, valamint a brit-pakisztáni üzletemberrel, Shahzada Dawooddal és 19 éves fiával, Sulemannal. Az utasok jelentős összeget fizettek az Oceangate-nek a különleges mélytengeri élményért. A támogató hajón készült felvételen látható, amint Wendy Rush, Stockton Rush felesége és az Oceangate igazgatója, a búvárhajóval való kommunikációt figyeli. Amikor a Titan körülbelül 3300 méteres mélységbe ért, egy ajtócsapódáshoz hasonló hang hallatszott. Wendy Rush láthatóan megdöbben, majd megkérdezi a személyzet többi tagjától: 

Mi volt ez?”

Röviddel ezután üzenetet kapott a tengeralattjárótól, amely szerint a Titan két súlyt dobott le, ami miatt tévesen azt hitték, hogy a merülés a tervek szerint halad. Az USCG azonban megállapította, hogy a hang a Titan össszeroppanásának hangja volt. A szöveges üzenet, amelyet a búvárhajó a megsemmisülése előtt küldött, később ért a hajóhoz, mint az összeroppanás hangja. A fedélzeten tartózkodó öt ember azonnal meghalt.

A Titan tervezési hibái

A dokumentumfilm feltárja, hogy a Titan szénszálas anyagból készült törzse már egy évvel a katasztrófa előtt, a tengeralattjáró 80. merülése során elkezdett gyengülni. A szénszálas anyagot a mélytengeri járművek esetében megbízhatatlannak tartják, mivel az anyag rétegei a nyomás hatására szétválhatnak, az úgynevezett delamináció során. Az USCG adatai szerint a 80. merülés során hallott durranás, amelyet Stockton Rush akkoriban a tengeralattjáró vázának elmozdulására fogott, valójában a szénszálas rétegek szétválása volt.

A 80. merülés során bekövetkezett delamináció a vég kezdete volt”

– mondta Katie Williams az amerikai partiőrség hadnagya. „Mindenki, aki a 80. merülés után beszállt a Titanba, az életét kockáztatta” – fűzte hozzá.

A Titan 2022 nyarán további három merülést hajtott végre, köztük kettőt a Titanic roncsához, mielőtt 2023 júniusában bekövetkezett a katasztrófa.

Ezt is ajánljuk a témában

Figyelmeztetések és mulasztások

A tragédia előtt mélytengeri szakértők és az Oceangate korábbi alkalmazottai is aggodalmukat fejezték ki a Titan tervezése miatt. Egyikük „förtelmesnek” nevezte a tengeralattjárót, és a katasztrófát „elkerülhetetlennek” tartotta.

A Titan soha nem esett át független biztonsági ellenőrzésen, ami kulcsfontosságú lett volna a szénszálas törzs megbízhatóságának ellenőrzésére. Oisin Fanning üzletember, aki a katasztrófa előtti utolsó két merülésen vett részt, a BBC-nek elmondta: „Ha most azt kérdezed, visszamennék-e, tudva, amit most tudok, a válasz nem. Sok intelligens ember, akik életüket vesztették, nem tették volna meg ezt az utat, ha minden tényt ismertek volna.”

Victor Vescovo mélytengeri felfedező is figyelmeztetett a Titan veszélyeire, mondván, hogy a búvárhajó használata olyan, mintha „orosz rulettet” játszanának.

A tragédia utóhatásai

Az baleset után a Titan roncsait az Atlanti-óceán fenekén találták meg szétszóródva. A törmelékek között Stockton Rush ruhadarabjait, valamint Titanic-matricákat és névjegykártyákat is találtak. Az USCG még ebben az évben közzéteszi a vizsgálat végleges jelentését, amelynek célja a történtek okainak feltárása és a hasonló katasztrófák megelőzése. Christine Dawood, aki férjét, Shahzadát és fiát, Sulemant veszítette el, a BBC dokumentumfilmjében arról beszélt, hogy a tragédia örökre megváltoztatta őt. „Senki, aki ilyen veszteségen és traumán megy keresztül, nem lehet ugyanaz” – mondta.

Az Oceangate vállalat képviselői a BBC-nek nyilatkozva részvétüket fejezték ki az áldozatok családjainak, és közölték, hogy a tragédia után végleg beszüntették működésüket, minden erőforrásukat a vizsgálatok támogatására fordították.

A katasztrófa hullámai azonban még évekig érezhetők lesznek: a perek már megindultak, és büntetőeljárások is várhatók.

Nyitókép forrása:  Ocean Gate / Handout / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP 

Ezt is ajánljuk a témában

***

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sersem
2025. május 23. 07:25
Hát ez most nagyon megrázott így kora reggel. Ennél már csak annak a valamilyen Enikőnek a vállása volt megrázobb.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!