Kína nagy terve: így látja a világot a pekingi stratégiai guru

2025. május 21. 18:34

Kínának még hosszú utat kell megtennie ahhoz, hogy kulturális és társadalmi vonzereje elérje az Egyesült Államok szintjét, de Kína Magyarországnak is fontos – mondta el Wang Jisi professzor Budapesten.

2025. május 21. 18:34
null
Pataki Zoltán
Pataki Zoltán

A Budapest Lectures eseményén Moldicz Csaba, az MCC Nemzetközi Kapcsolatok Iskolájának vezetője beszélgetett Wang Jisi professzorral, a Pekingi Egyetem professor emeritusával, az Nemzetközi és Stratégiai Tanulmányok Intézetének alapító elnökével. A beszélgetés fókuszában Kína nagystratégiája, az Egyesült Államokkal való kapcsolata, valamint a globális Délhez és Európához fűződő viszonya állt.

Wang Jisi, a Pekingi Egyetem emeritus professzora és az Institute of International and Strategic Studies alapító elnöke, a kínai külpolitikai gondolkodás kiemelkedő alakja. Karrierje során oktatott és kutatott az Oxford, Berkeley és Princeton egyetemeken. Többek között a Kínai Kommunista Párt Központi Pártiskolájának tanácsadója, valamint a Külügyminisztérium külpolitikai tanácsadó testületének tagja is volt.

Kutatási területei: amerikai külpolitika, Kína nemzetközi kapcsolatai, ázsiai biztonságpolitika.

Kína nagystratégiája: gazdasági növekedés és nemzetbiztonság

Wang Jisi professzor szerint Kína nagystratégiája három alapvető kérdésre épül:

  • mik a nemzet alapvető érdekei,
  • milyen fenyegetésekkel néz szembe,
  • és hogyan kezelheti ezeket a kihívásokat.

Kína alapvető érdekei a szuverenitás, a nemzeti biztonság és a gazdasági fejlődés. A professzor azonban úgy véli, hogy a szuverenitás és a biztonság szorosan összekapcsolódik, így a két fő pillér a gazdasági növekedés és a nemzetbiztonság.

A fenyegetések közül az Egyesült Államokat emelte ki, mint Kína legnagyobb geopolitikai kihívását, bár ezt hivatalosan ritkán hangsúlyozzák a kínai tisztviselők – tette hozzá. A Nyugat, beleértve az Egyesült Államok szövetségeseit, például az Európai Uniót és Nagy-Britanniát, szintén problémát jelenthet, különösen az emberi jogi kérdések miatti kritikák kapcsán.

Míg korábban a legfontosabb a gazdasági növekedés volt Kína számára, addig Xi Jinping vezetése alatt a hangsúly a nemzeti biztonságra helyeződött, különösen a politikai és rendszert érintő biztonságra, amely a Kínai Kommunista Párt stabilitását is jelenti.

Kína számára az Egyesült Államok egyszerre a legnagyobb kereskedelmi partner és biztonsági fenyegetés. Ez a kettősség komoly kihívást jelent a gazdasági érdekek és a biztonsági prioritások egyensúlyának fenntartásában

– hangsúlyozta a professzor.

Kereskedelmi háború: hidegháború 2.0 vagy verseny

A Kína és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi háború kapcsán Wang professzor kiemelte, hogy a két ország eltérő célokat követ. Az Egyesült Államokban megosztottság van: egyesek, az úgynevezett „szuperhéják” Kína gazdasági gyengítését és elszigetelését szorgalmazzák,

míg mások, például Donald Trump, inkább gazdasági megállapodásra törekednek. 

Ez bizonytalanságot okoz Kínában, amely nehezen tudja eldönteni, kinek az álláspontját vegye komolyan. A professzor szerint a jelenlegi helyzet nem hasonlít a hidegháborús időszakra, mivel Kína és az Egyesült Államok gazdaságilag szorosan összefonódott, ellentétben a korábbi szovjet–amerikai viszonnyal. A két ország közötti versengés azonban hosszú távú, azonban a teljes elválás („decoupling”) nehéz, sőt szinte lehetetlen, mivel mindkét fél függ a másiktól, például Kína az amerikai mezőgazdasági importtól, az Egyesült Államok pedig a kínai ipari termékektől.

Az Európai Unió szerepe: barát vagy ellenfél?

Kína reméli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti ellentétek lehetőséget nyújtanak a kapcsolatok javítására Európával. Wang professzor szerint

Kína szívesen látna egy stratégiailag függetlenebb Európát, de az EU egysége nem teljes, hiszen a tagállamok eltérő érdekekkel rendelkeznek.

Például Közép-Európában Magyarország, Szerbia és Szlovákia pozitív kapcsolatokat ápol Kínával, míg más országok, például a balti államok vagy Lengyelország, kritikusabbak.

A Kína és Oroszország közötti kapcsolat is szóba került. Bár a két ország hivatalosan szoros szövetséges, a társadalmi és akadémiai kapcsolatok nem olyan erősek, és a professzor szerint a közeledés inkább a nyugati nyomás elleni közös fellépésből fakad, mintsem mélyebb geopolitikai vagy kulturális összhangból.

Ezt is ajánljuk a témában

Az Övezet és Út kezdeményezés és a globális Dél

Az Övezet és Út kezdeményezés (Belt and Road Initiative) kapcsán Wang professzor elismerte, hogy a projekt korábban sok esetben jogos kritikát kapott, különösen az adósságproblémák és a környezeti hatások miatt. Az olyan országok, mint Srí Lanka vagy Pakisztán, nehézségekkel küzdenek a kínai hitelek visszafizetésében. Azonban Kína az elmúlt években csökkentette a beruházásokat és tárgyalásokat folytat az érintett országokkal, így a probléma mérséklődött.

A globális Déllel kapcsolatban Kína magát ennek a csoportnak a részeként látja, de a kapcsolatok összetettek. Például India másként értelmezi a globális Dél képviseletét, és Kínának a szomszédos országokkal, mint Japán vagy a Fülöp-szigetek, is eltérő a viszonya.

Puha erő: Kína kulturális nagyhatalom lehet?

A puha erő (soft power) kérdésében Wang professzor Joseph Nye elméletére hivatkozott, hangsúlyozva, hogy a valódi puha erő a társadalomból, nem pedig az államtól ered. Kínának még hosszú utat kell megtennie ahhoz, hogy kulturális és társadalmi vonzereje elérje az Egyesült Államok szintjét. A kínai propaganda hatékony, de a puha erő növeléséhez a társadalmi nyitottság és a hazai politika vonzóbbá tétele szükséges. Az ideológia kapcsán Wang kiemelte, hogy bár a Kínai Kommunista Párt hivatalosan a marxizmus-leninizmust követi, a gyakorlatban a „kínai sajátosságokkal rendelkező szocializmus” és Xi Jinping gondolatai dominálnak.

A marxizmus inkább szimbolikus, mint gyakorlati szerepet tölt be a mindennapi életben.

Mi vár ránk? Multipolaritás vagy káosz?

Wang professzor szerint a Kína és az Egyesült Államok közötti versengés évtizedekig tarthat, és a kapcsolatok jelentős javulására nem számít a közeljövőben. A technológiai és katonai verseny, valamint a geopolitikai feszültségek miatt a világ multipoláris szerkezete erősödhet, de a Nyugat és Kína közötti alapvető különbségek megmaradnak.

S hogy miért fontos ez Magyarországnak? Magyarország számára Kína nem csupán egy távoli ország, hanem stratégiai partner. Az Övezet és Út kezdeményezés, a kínai beruházások és a magyar–kínai kapcsolatok erősítése gazdasági lehetőségeket kínál, miközben hazánk a Nyugat és a Kelet közötti híd szerepét töltheti be. Wang Jisi előadása világosan megmutatta: Kína a globális politika egyik legnagyobb játékosa, és Magyarországnak okosan kell játszania, hogy a saját érdekeit érvényesítse.

Nyitókép forrása: TINGSHU WANG / POOL / AFP

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nasi12
2025. május 21. 22:36
Szép kép. A kínaiaknak van ugyanijen csupa csajokból is :)
ptrfarkas43
2025. május 21. 21:54
Most az eu az usával van kína ellen, vagy kínával van az usa ellen, a haladói katyvaszban elvesztettem a fonalat.
neszteklipschik
2025. május 21. 20:25
Kína nem a globális világuralmat akarja ELVENNI az USA-tól, nem azt akarja ÁTVENNI tőle. Mást akar. Azt, hogy NE LEGYEN globális hegemón. És ezt el fogja érni nagyon gyorsan méghozzá, mert ez a folyamat már igencsak előre haladott állapotban van. Az USA kölönleges, kitüntetett helyzete végleg megszűnik és csupán az egyik lesz a nagyhatalmak között...
Akitlosz
2025. május 21. 18:54
Ezen gondolkodjon el Kína és akkor így könnyen a világ élére kerülhet! Amerika nem lesz versenyképes. Ha kevesebb pénze lesz, akkor a hadereje is gyengülni fog. A politikusok és a bankárok nem akarnak jó pénzt, ez azonban minden más embernek rajtuk kívül nagyon rossz. De csak a politikusok és a bankárok döntenek ebben. Szóval ha egy hatalom képes lenne megállni, hogy ne csináljon inflációt, a pénz értékét stabilan tartsa, akkor a fél világ használni fogja a pénzét az igen gagyi nemzeti valuták helyett. A magyar kormány 4,5 billió hiányt akar jövőre is. Ezt részben szokás szerint fedezetlen forintkibocsátással fogja fizetni, azaz továbbra is inflációt csinál szándékosan. Na a lényeg, hogy egy korrekt, erős pénzzel át lehetne venni a világ vezető szerepét. Mert ilyen jelenleg sajnos nem létezik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!