Von der Leyen bejelentette: két héten belül jön a terv, ami mindent megváltoztat

2025. április 24. 19:20

A Bizottság elnöke szerint Európa az energiabiztonság új korszakába lépett.

2025. április 24. 19:20
null

Londonban került sor az IEA által rendezett energiabiztonsági csúcstalálkozóra – számolt be a Portfolio. Az eseményen felszólalt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke valamint Keir Starmer brit miniszterelnök is. A két politikus részletesen ismertette, hogyan változott meg az európai energiarendszer az orosz agresszió következményeként, és milyen lépéseket terveznek a jövőbeni energiafüggetlenség érdekében. Von der Leyen azt is bejelentette, hogy két héten belül Dan Jorgensen energiaügyi biztos bemutatja a tervet, amely konkrét intézkedéseket fog tartalmazni az orosz fosszilis energiahordozók teljes kivezetésére.

Keir Starmer egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a fosszilis energiahordozóktól való függésnek, és így az energia árak „hullámvasútszerű” változásainak tudja be a recessziót. 

„Ez a kitettség nem új dolog, de a hozzáállás jelentősen megváltozott”

 – mondta a brit miniszterelnök.

A megoldást Starmer a megújuló energiákban, azon belül is a szélerőművekben, és a szén-dioxid megkötésében (CCS technológia) látja, melyek mentén két nagyszabású projektet is bejelentett: egyrészt még több szélerőművet építenek, másrészt CCS projekteket fognak támogatni. 

A brit miniszterelnök kijelentette: az EU soha nem kerülhet olyan helyzetbe, hogy Oroszország energiával zsarolja, és amíg Moszkva nem adja fel területi követeléseit, addig csökkenteni kell az energiaexportból származó bevételeiket.

„Európában első kézből tapasztaltuk meg, hogyan használta fel Oroszország szándékosan fegyverként az energiaszállítást”

– kezdte meg előadását a brit miniszterelnököt követően Ursula von der Leyen.

A bizottság elnöke elbüszkélkedett azzal, hogy az ukrajnai háború kirobbanása után Európa gyors választ adott: „Létrehoztuk a REPowerEU programot, diverzifikáltuk az energiaforrásainkat, felgyorsítottuk a tiszta energia átmenetet.” 

 „Összességében elvágtuk Oroszország hadigazdaságának finanszírozását, miközben megerősítettük Európa energiabiztonságát”

– állította Von der Leyen.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: AFP/VYACHESLAV OSELEDKO





 

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Felhasználo74
2025. április 24. 23:17
Ez első kézből hülyének néz mindenkit 😀😀😀😀😀
dupree
2025. április 24. 22:56
A kva anyátok, központi beszerzést akartok, hogy egyik tagállam se vehetne olcsóbb energiát, mindenki szopjon miattatok, rohad vén szipirtyó.
Nasi12
2025. április 24. 22:29
Várom Ursulától azt az egyetlen dolgot amire büszke a ténykedésében, ami az európai átlagemberek javát, érdekét szolgálja.
Nasi12
2025. április 24. 22:25
"megerősítettük Európa energiabiztonságát" Németország (ezáltal az EU) belerokkan, de hát valamit valamiért. Mit keres a kilépett brit ott és ursula csak utána szólalhat fel egy EU kérdésben. A megújulók sosem lesznek igazságosak az EU ban. A briteknél fúj a szél. A spanyoloknál süt a nap. De egyik helyről sem jön olyan vastag kábel ami a csúcsidejű termelést Münchenbe vagy Budapestre vezetné. Ahol se nap se szél ott a tóriumos reaktorok jöhetnének. De az meg kínai. Nem engedik be. Paks meg nem megújuló. Sosem fogunk mosolyogni a britekre. Remélem a háború párti kócos borisz és a zenebohóc nem együtt vetnek keresztet a békét akaró pápa sírjánál.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!