Soha nem látott módon lőné lábon magát Brüsszel: csak Magyarország és Szlovákia akadályozhatja meg a Politico szerint

Szélsebesen robog el a világ az Európai Unió mellett.

A Bizottság elnöke szerint Európa az energiabiztonság új korszakába lépett.
Londonban került sor az IEA által rendezett energiabiztonsági csúcstalálkozóra – számolt be a Portfolio. Az eseményen felszólalt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke valamint Keir Starmer brit miniszterelnök is. A két politikus részletesen ismertette, hogyan változott meg az európai energiarendszer az orosz agresszió következményeként, és milyen lépéseket terveznek a jövőbeni energiafüggetlenség érdekében. Von der Leyen azt is bejelentette, hogy két héten belül Dan Jorgensen energiaügyi biztos bemutatja a tervet, amely konkrét intézkedéseket fog tartalmazni az orosz fosszilis energiahordozók teljes kivezetésére.
Ezt is ajánljuk a témában
Szélsebesen robog el a világ az Európai Unió mellett.
Keir Starmer egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a fosszilis energiahordozóktól való függésnek, és így az energia árak „hullámvasútszerű” változásainak tudja be a recessziót.
„Ez a kitettség nem új dolog, de a hozzáállás jelentősen megváltozott”
– mondta a brit miniszterelnök.
A megoldást Starmer a megújuló energiákban, azon belül is a szélerőművekben, és a szén-dioxid megkötésében (CCS technológia) látja, melyek mentén két nagyszabású projektet is bejelentett: egyrészt még több szélerőművet építenek, másrészt CCS projekteket fognak támogatni.
A brit miniszterelnök kijelentette: az EU soha nem kerülhet olyan helyzetbe, hogy Oroszország energiával zsarolja, és amíg Moszkva nem adja fel területi követeléseit, addig csökkenteni kell az energiaexportból származó bevételeiket.
„Európában első kézből tapasztaltuk meg, hogyan használta fel Oroszország szándékosan fegyverként az energiaszállítást”
– kezdte meg előadását a brit miniszterelnököt követően Ursula von der Leyen.
A bizottság elnöke elbüszkélkedett azzal, hogy az ukrajnai háború kirobbanása után Európa gyors választ adott: „Létrehoztuk a REPowerEU programot, diverzifikáltuk az energiaforrásainkat, felgyorsítottuk a tiszta energia átmenetet.”
„Összességében elvágtuk Oroszország hadigazdaságának finanszírozását, miközben megerősítettük Európa energiabiztonságát”
– állította Von der Leyen.
Ezt is ajánljuk a témában
Két éve még minden nagyobb nyugati lap elismerte, hogy nagy árat kellene Európának fizetnie, ha Ukrajna csatlakozna az Európai Unióhoz.
Nyitókép: AFP/VYACHESLAV OSELEDKO