Meloni igyekszik megnyugtatni Európát: Trump vámemelései nem katasztrofálisak

Az olasz kormányfő szerint hiba lenne a vámokra vámokkal történő válaszadás.

Robert Habeck szerint Trump csak akkor enged, ha nyomást kap, míg Pedro Sánchez 14 milliárd eurós mentőcsomagot jelentett be.
„Az Egyesült Államok új, Donald Trump által bevezetett vámrezsimje vihart kavart Európában” – számol be cikkében is a Politico. A 20 százalékos uniós importvám nemcsak gazdasági veszteségeket, hanem politikai feszültségeket is generált.
Németország leköszönő gazdasági minisztere, Robert Habeck „az elmúlt 90 év legsúlyosabb vámtarifa-emelésének” nevezte a lépést, és
sürgette Európát, hogy „nyomást gyakoroljon Trumpra”, aki szerinte csak akkor enged, ha sarokba szorítják.
Habeck nemcsak válaszintézkedéseket sürgetett, hanem egy új világgazdasági szövetség kialakítását is felvetette. Kanada és Mexikó mellett Kína, Japán és Dél-Korea is koordinált válaszlépésekre készül, ami Habeck szerint azt mutatja: a globális gazdasági rend alapjai remegnek meg.
Nem különösebben kedvelik egymást, mégis összefognak, hogy megállítsák ezt a vakrepülést”
– fogalmazott.
Spanyolország konkrét lépésekkel reagált: Pedro Sánchez miniszterelnök 14,1 milliárd eurós mentőcsomagot jelentett be az amerikai vámok miatt leginkább sújtott szektorok megsegítésére. Ebből 6 milliárd euró kedvezményes kölcsönként lesz elérhető a vállalatok számára, míg további 400 milliót az autóipar megerősítésére különítenek el. A spanyol kormány célja a hazai ipar modernizálása és a nemzeti termékek népszerűsítése egy új kampány révén: „Értékeink nem eladók. De a termékeink igen”.
Ezt is ajánljuk a témában
Az olasz kormányfő szerint hiba lenne a vámokra vámokkal történő válaszadás.
Különösen veszélyeztetett az olívaolaj- és borágazat: az amerikai piacra irányuló olívaolaj-export évente mintegy 1 milliárd eurós bevételt hoz Spanyolországnak, míg a borágazat súlyos csapás elé néz, ha Trump beváltja fenyegetését, és 200 százalékos vámot vet ki az európai borokra válaszul az EU-s bourbon-vámokra.
A gépipar is érintett, annak ellenére, hogy Spanyolország nem exportál jelentős mennyiségű autót az USA-ba – mechanikai alkatrészekből viszont több mint 4 milliárd eurónyi értékben szállítottak 2024-ben.
A politikai üzenetek világosak: míg Habeck „veszélyes, tisztességtelen és hazug” intézkedésekkel vádolja az USA-t, Sánchez szerint az amerikai vámháború valójában ürügy a deficitet okozó belpolitikai hibák elfedésére.
Mindkét vezető hangsúlyozta: nem pusztán gazdasági, hanem stratégiai és értékalapú válaszra van szükség. Habeck szerint „ez nemcsak Európáról szól, hanem a tisztességes, szabályokon alapuló világgazdaság megvédéséről”.
Ezt is ajánljuk a témában
Miközben Marine Le Pen-t bíróság elé citálják, Volodimir Zelenszkij pozíciója is egyre ingatagabbá válik. A hatalmi játszmák egyre kegyetlenebbek, a politikai tisztogatás gátlástalanul zajlik.
Nyitókép: BO AMSTRUP / AFP